Rím 28. februára 2020 (TASR/SITA/HSP/Foto:SITA/AP/Pittsburgh Post-Gazette-Nate Guidry)

Na 21 stúpol v piatok v Taliansku počet obetí nákazy spôsobenej novým koronavírusom, ktorý sa do najmenej 46 krajín rozšíril z Číny. Nákazu už talianske úrady potvrdili u 821 osôb. Informoval o tom webový portál The Local s odvolaním sa šéfa civilnej ochrany Angela Borrelliho

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Väčšina obetí koronavírusu SARS-CoV-2 boli podľa portálu The Local starší ľudia, z ktorých mnohí mali viac ako 80 rokov. Niektorí mali aj iné zdravotné problémy. Väčšinu úmrtí zaznamenali v regióne Lombardsko na severe krajiny.

Počet nakazených dosiahol v piatok v Taliansku 821 ľudí. Toto číslo zahŕňa aj približne 45 osôb, ktoré boli infikované, ale došlo u nich k úplnému uzdraveniu. Približne 64 pacientov je umiestnených na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Najvyšší počet nakazených, 400, sa nachádza takisto v Lombardsku.

Taliansko má najvyšší počet úmrtí i nakazených zo všetkých európskych krajín.

Island a Mexiko potvrdili prvé prípady nového koronavírusu

Prvý prípad infekcie novým koronavírusom potvrdil už aj Island. Nakazeným je muž, ktorý sa nedávno vrátil zo severného Talianska. Informovala o tom agentúra AFP.

Pacienta, u ktorého prítomnosť vírusu, potvrdili v piatok popoludní, umiestnili do izolácie v univerzitnej nemocnici v hlavnom meste Reykjavík.

„Muž nie je vážne chorý, ale prejavujú sa uňho typické syptómy ochorenia COVID-19,“ uviedol vo vyhlásení islandský Úrad civilnej ochrany a zvládania mimoriadnych situácií.

Podľa agentúry DPA ide o štyridsiatnika, ktorý sa nedávno vrátil z lyžiarskeho strediska v severnom Taliansku. Nenavštívil pritom oblasti Talianska, považované za rizikové z dôvodu šírenia vírusu.

Islandské úrady sa momentálne snažia nájsť všetky osoby, ktoré mohli prísť s nakazeným do kontaktu.

Mexiko dokonca ohlásilo prvé dva potvrdené prípady nákazy koronavírusom na svojom území. Zástupca ministerstva zdravotníctva Hugo López-Gatell uviedol, že jeden z pacientov sa nachádza v hlavnom meste a druhý v štáte Sinaloa, pričom nie sú vo vážnom stave.

Najmenej päť rodinných príslušníkov prvého pacienta sa nachádza v karanténe. Jeden z nakazených bol v kontakte s človekom, ktorý predtým navštívil sever Talianska, kde sa šíri koronavírus. Aj Brazília v stredu potvrdila jeden prípad nákazy u muža, ktorý bol tento mesiac v severnom Taliansku.

Dominikánska republika v piatok odmietla prijať výletnú loď, keďže osem cestujúcich má príznaky novej choroby. Medzi nimi sú štyria Filipínci, dvaja Briti a dvaja Američania. Na palube sa nachádza 1 128 pasažierov a 384 členov posádky.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj