Budapešť 4. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia)

Ministerstvo zahraničných vecí Južnej Kórey žiada od maďarských orgánov, aby dočasne zhabali výletnú loď Viking Sygin, informoval v utorok spravodajský server Ma.hu

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke výletná loď Viking Sygin

Výletná loď podľa doterajších výsledkov vyšetrovania spôsobila minulú stredu v Budapešti tragickú zrážku s vyhliadkovou loďou Hableány, pri ktorej zahynulo najmenej deväť ľudí. Sedem pasažierov zachránili z Dunaja, nezvestných je ešte 19 ľudí vrátane dvoch členov maďarskej posádky.

Podľa denníka Korea Times maďarské orgány umožnili, aby Viking Sygin pokračovala v plavbe už na druhý deň po tragickej nehode s tým, že všetky dôkazy z nej už zhromaždili.

Kórejská požiadavka by podľa Ma.hu znamenala, že by sa výletná loď Viking Sygin, ktorá s iným kapitánom smerovala do Nemecka, musela vrátiť do Budapešti. Tam by mala zostať až do ukončenia vyšetrovania okolností zrážky a začatia odškodnenia kórejských i maďarských pozostalých.

Ukrajinského kapitána Viking Sygin zadržala polícia a vypočula ho ako podozrivého z ohrozenia lodnej dopravy s následkom smrti. Kapitán odmieta zodpovednosť za spôsobenie zrážky.

Medzi odborníkmi rezonuje najviac otázka, či kapitán splnil všetky povinnosti týkajúce sa predbiehania menšej lode pod piliermi mosta v silnom daždi a silnom prúdení vody pri vysokej hladine Dunaja, či dal zreteľne najavo zámer predbiehať a či nemal s týmto manévrom počkať.

Šéf spoločnosti Viking River Cruises Torstein Hagen v utorok vydal vyhlásenie, v ktorom vyjadril sústrasť pozostalým a všetkým, ktorých sa nehoda dotkla. Vyjadril snahu plne spolupracovať s maďarskými orgánmi a poskytnúť všetky prostriedky potrebné k prebiehajúcemu vyšetrovaniu.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj