Bratislava 24. januára 2019 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

Kandidátka za prezidenta Zuzana Čaputová s tímom dnes doniesla do parlamentu podpisové hárky

Len v predvčerom dňoch došlo k dohode medzi ňou a Mistríkom, že kandidát s menšími  preferenciami sa vzdá v prospech toho druhého. Tento čerstvý dohovor o odstúpení určite neprispel k tomu, aby sa odovzdanie hárkov s podpismi a oficiálne prihlásenie do volieb nieslo v nejakom optimistickom štýle. Toľko sa nazbierali tých podpisov, zadarmo, a teraz aj nadarmo?

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Zuzana Čaputová

Možno aby jej podporovatelia neprepadli nejakej trudnomyseľnosti, bolo oznámené, že dohoda nie je len o preferenciách, ale všeobecne o “kvalite kandidáta”. V každom prípade to bude až po prvých verejných diskusiách, kde chce skúsená advokátka zrejme zabodovať.

Za druhé ide aj o to, či u dvoch kandidátov, “ktorí reprezentujú iné hodnoty”  (zrejme myslela kandidátov Harabína a Kotlebu), či u nich hrozba, že postúpia do druhého kola, bude aktuálna. Ak by to tak nebolo, ak by tí dvaja mali malé preferencie a teda hrozba ich postupu by tu nebola, Čaputová  tiež neodstúpi.

Kandidátka oznámila, že vyzvala Mistríka na určitý duel v diskusnej relácii, a dúfa, že sa nájde médium, ktoré im to umožní. Ja dúfam, že podobný duel usporiadajú aj ľudoví kandidáti Harabín a Kotleba a že sa tiež aj pre nich nájde (verejnoprávne alebo aj súkromné) médium, ktoré im to umožní. Ináč by sa tento akože spor s Mistríkom musel považovať len za podlý spôsob, ako obísť zákon a etiku volieb, len za spôsob, ako dostať viac vysielacieho priestoru. Prirodzene, neobviňujem advokátku Čaputovú zo zámeru podvádzať . Myslím, že to ani nepochopila a vina  za túto fintu je na jej poradcoch.

Ale nechajme tieto rozpory. Z pochopiteľných dôvodov želáme pani Čaptovej v preferenciách čo najviac bodov. Dokonca by som poprosil aj priaznivcov Harabína a Kotlebu:

ak sa ocitnete náhodou v nejakom prieskume volebných preferencií, prosím vás, nehláste tam, že ich budete voliť. Naopak, nahláste, že budete voliť Čaputovú – jej tým urobíte radosť a zároveň poslúžite dobrej veci.

Pozornosť vzbudil len známy novinár Korda, ktorý začal svoju otázku slovami:

“Pani Čaputová, ak sa nedajbože stanete prezidentkou …”.

“Nedajbože”? Čo proti nej má?

Peter Vanád


Zdroj