Gelnica 22. marca 2019 (HSP/Foto:Screenshot RTVS)

V Richnave v Gelnickom okrese chýba základná škola, deti prevažne z tamojšej rómskej komunity navštevujú školu v susednej Kluknave, ktorá už dlhodobo kapacitne nestačí

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Snímka zo základnej školy v obci Kluknava

Preťažená základná škola v Kluknave v súčasnosti vyučuje deti v dvojsmennej prevádzke a mnoho tried je predelených provizórnymi priečkami, aby v obmedzených priestoroch zabezpečili dostatok učební.

Škola už niekoľko rokov na začiatku školského roka nedokáže naplniť všetky žiadosti na prijatie prvákov. Pribúda najmä detí z obce Richnava, ktorá nemá vlastnú školu, informovala RTVS.

Vedenie obce situáciu dlhodobo nerieši a nevyužila ani možnosť štátnej finančnej pomoci či peňazí z európskych fondov. Situáciu preto začína riešiť štát a to na najvyššej vládnej úrovni.

Starosta obce Richnava Ivan Dunka však svoju vinu za vzniknutý problém odmieta: “Pokúšame sa všetko robiť, že by bola tá škola, ale ľudia nechcú v dedine Rómov. Pozemky nám nechcú predať,” uviedol pre RTVS.

Podľa ministerky vnútra Denisy Sakovej obecné zastupiteľstvo odmietlo “akúkoľvek variantu,” aby bola škola zriadená, pričom obci bol ponúkaný pozemok vo vlastníctve ministerstva vnútra ako aj štátna dotácia.

V Richnave tak pôjde o prvý prípad vybudovania štátnej ZŠ, keďže podľa platnej legislatívy sú zriaďovateľmi základných škôl mestá a obce. Kvôli dlhodobo neriešenej vážnej situácii a umožnení dokončenia povinnej školskej dochádzky všetkým deťom, budú mať v Richnave prvú úplne štátu základnú školu, ktorú štát postaví z rezervy predsedu vlády na štátnom pozemku.

“Vláda je pripravená tie prostriedky, ktoré sľúbila minulý rok poskytnúť znovu, a to priamo z rezervy predsedu vlády, aby to išlo veľmi rýchlo,” uviedol k téme premiér Peter Pellegrini.

Nová základná škola má byť podľa súčasného plánu otvorená v septembri roku 2020. Celková investícia sa odhaduje na úrovni 600-tisíc eur.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj