Kompetentní pri rizikovom mäse z Poľska zlyhali, tvrdí SaS

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Bratislava 31. januára 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Hlavný veterinárny lekár SR Jozef Bíreš pri informovaní občanov o hovädzom mäse z poľského bitúnku v meste Lodž, kde porážali choré kravy, podľa SaS zlyhal. Mal totiž podľa práva Európskej únie okamžite informovať všetkých občanov SR o vzniknutej situácii, a to aj bez výsledkov podrobných analýz

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke opozičná poslankyňa Anna Zemanová (SaS)

Konštatovali to vo štvrtok na brífingu poslankyňa NR SR za SaS Anna Zemanová a tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová. SaS zároveň vyzvala ministerku pôdohospodárstva SR Gabrielu Matečnú, aby do vyriešenia celej situácie zakázala dovoz spracovaného mäsa z Poľska.

Poľské mäso z bitúnku v meste Lodž bolo podľa SaS dovezené na Slovensko a ponúknuté na konzumáciu v dôsledku nevedomosti. „Ak hlavný veterinárny lekár už v stredu disponoval informáciou o tom, že mäso z poľského bitúnku, kde bol porážaný chorý dobytok, môže byť závadové, mal okamžite informovať všetkých občanov SR, aby toto mäso a produkty neznámeho pôvodu nejedli a vrátili do predajní, kde ho kúpili. Zároveň mal okamžite vydať pokyn riaditeľovi príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správy na okamžité uzavretie dotknutých spoločností a zakázať tam akúkoľvek výrobu. Tento postup je plne v súlade s mimoriadne silným právom EÚ,“ uviedla vo štvrtok Halgašová.

Jozef Bíreš ako hlavný veterinárny lekár SR nemal podľa SaS čakať na výsledky analýz a podľa európskeho práva mal pri informovanosti verejnosti počítať aj s najhorším scenárom. „Vážnosť škandálu naberá na rozmeroch. Závadové mäso z Poľska je aj u nás. Slovenskí občania jedli kontaminové mäso a ich zdravie bolo ohrozené. Ešte dnes navrhnem predsedovi agrovýboru Petrovi Antalovi, aby zvolal mimoriadny výbor a aby na ňom informoval o závažnosti situácie. Strana SaS zároveň bude iniciovať zakročenie EÚ voči Poľsku. Vyzývame ministerku Gabrielu Matečnú, aby zakázala dovoz mäsa z Poľska, dokým si nebudeme istí, že je zdravotne nezávadné,“ povedala vo štvrtok Zemanová.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj