Banská Bystrica 26. augusta 2019 (SITA/HSP/Foto:Branislav Caban)

Ľudí prechádzajúcich Koháryho námestím vo Fiľakove víta už niekoľko dní nová atrakcia. Ide o bronzovú bustu grófa Štefana Koháriho II., za ktorej vznikom stojí miestne občianske združenie Koháry (OZ Koháry). Vyhotovenie busty v cene 4 100 eur financovalo združenie z vlastných zdrojov a sčasti aj predajom suvenírových kartičiek a z verejnej zbierky

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke busta grófa Štefana Koháryho II.

Ako informovala agentúru SITA hovorkyňa mesta Klaudia Mikuš Kovácsová, žulový podstavec za približne 1 800 eur financovala fiľakovská samospráva.

Zbierka na bustu sa konala od júla 2017 do februára 2019, pričom členovia OZ Koháry chceli na námestí pôvodne postaviť bronzovú sochu Koháriho v životnej veľkosti. „Podľa cenových ponúk by však stála od 20- do 60-tisíc eur, a to bez ďalších výdavkov na betónový základ, žulový podstavec a podobne. Bolo jasné, že toľko peňazí sa nám nepodarí získať,“ objasnil predseda OZ Koháry Ladislav Estefán s tým, že myšlienky prejaviť úctu grófovi sa vzdať nechceli, preto zvolili kompromis v podobe busty. „Členstvu sme premietli fotografiu reliéfu grófa od sochárky z Maďarska Györgyi Lantos. Prevedenie reliéfu sa im páčilo, preto sme nadviazali so sochárkou kontakt,“ dodal Estefán.

Z predaja suvenírových kartičiek a z verejnej zbierky sa združeniu podarilo vyzbierať vyše 1 800 eur. Samotná busta stála 4 100 eur, zvyšok preto muselo združenie doplatiť z vlastných prostriedkov. „Náklady ako betónový základ, terénne úpravy či prepravu podstavca uhradilo združenie zo svojich zdrojov,“ doplnil predseda.

Busta je podľa Estefána posledným počinom združenia a akousi pamiatkou na jeho činnosť. „Vzhľadom k tomu, že naše členstvo je prestarnuté a mnohí sa už napriek záujmu fyzicky nevedia zapojiť do našich aktivít, pričom mladá generácia neprejavuje záujem, rozhodli sme sa činnosť OZ Koháry ku koncu roka ukončiť,“ uzavrel.

Štefan Kohári II. sa narodil 11. marca 1649 a umrel 29. marca 1731. Bol básnikom, poľným maršalom, krajinským sudcom a posledným hradným kapitánom Fiľakovského hradu. Stal sa ním už ako 15-ročný, po smrti svojho otca, ktorý padol na bojisku. Počas života podporoval Habsburgovcov a rekatolizáciu, bol obávaným protitureckým bojovníkom a výrazne ovplyvnil aj život vo Fiľakove. Podporoval rozvoj vedy a vzdelanosti, v meste dal postaviť dnešný katolícky kostol.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj