Bratislava 6. marca 2019 (HSP/Foto:SITA-Peter Maďar)

Opozičný poslanec Národnej rady Martin Klus (SaS) tento týždeň v blogu uviedol tri príčiny, pre ktoré je podľa neho prípad údajného únosu Vietnamca slovenským vládnym špeciálom verejnosti ukradnutý.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Martin Klus

Klus tvrdí, že nedávno sprístupnený rozsudok nemeckého súdu potvrdil, že o “podiele Slovenska na štátnom terorizme v podobe únosu nemôže byť ani pochýb”.

Poslanec SaS však nie je spokojný s tým, že táto správa ho zaskočila podstatne menej ako “ľahostajnosť, s ktorou sa táto skutočnosť v spoločnosti stretla”.

Možno je to tým, že sme konečne poriadne zahĺbení do prezidentských volieb. To by bol ten lepší, hoc nie úplne ospravedlňujúci prípad. V tom horšom prípade sa spoločnosť stotožnila s vyhodnotením situácie trollmi, ktorí svorne tvrdia, že celé je to aj tak iba politická hra a venovať by sme sa mali našim trpiacim ľuďom, a nie nejakému „cudziemu darebákovi“.”

Druhým dôvodom je podľa neho to, že exminister vnútra Róbert kaliňák už nie je v politike. “Poviete si „och“. Ale ešte vážnejšie to začne byť v momente, keď už nie len oni, ale priamo ministerka vnútra a Generálna prokuratúra začnú robiť všetko pre to, aby sa na kauzu čím skôr zabudlo. Tradične v duchu skutok sa (asi) nestal. A ani nemecké súdy na tom nič nezmenili.”

“Akoby malo byť v konečnom dôsledku pre všetkých lepšie nevŕtať do „problému“, aby nezačal smrdieť ešte viac. Veď nakoniec nik z nás nemôže mať záujem na zhoršovaní dobrého mena Slovenska. Aspoň tak sa táto „logika“ smerom k tým, čo žiadajú spravodlivosť, tvári. Nehovoriac o tom že, Robert Kaliňák ako hlavný podozrivý je už mimo parlamentu, tak „čo ešte chcete“.”

Podľa Martina Klusa celý prípad znamená pre Slovensko medzinárodnú hanbu.

Napísal, že asi by to bolo všetko inak, ak by Slovensko cítilo adekvátny medzinárodný tlak odhaliť pravdu a potrestať zodpovedných. “Necíti. Nemci dobre vedia, že maslo na hlave za to, že im z hlavného mesta uniesli človeka v azylovom konaní, majú sami. Požičané autá z Česka či dvojdňový pobyt únoscov a uneseného v Brne tiež nie je veľkým motívom kričať po Slovákoch.”

Poliaci podľa neho taktne mlčia, keďže sa im ani doma nechce zbytočne vysvetľovať, prečo svoj vzdušný priestor nemajú pod kontrolou. “O Rusoch, ktorých sa let do Moskvy akoby ani netýkal, škoda reči úplne. Samozrejme, Vietnamci sú radi, že sa akcia úspešne podarila. Jeden odsúdený v Nemecku či vyhrážky ministra Lajčáka o konzekvenciách môžu s úsmevom odignorovať. Nakoniec, ak by sa niečo malo stať, už by to tu dávno bolo.”

“Zhrnuté a podčiarknuté, letná hrozba vládnej krízy dávno pominula a keďže podstatne viac zainteresovaným dnes vyhovuje na celú vec zabudnúť, možno očakávať, že sa tak čoskoro aj stane. Čo na tom, že spravodlivosť a dobré meno krajiny dostali ďalšiu facku.”


Zdroj