Bratislava 2. júla 2019 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

Poslanec NR SR Martin Klus (SaS) na svojom facebookovom profile zverejnil komplexné vyhlásenie SaS k deklarácií k zahranično-politickej orientácii Slovenska, ktorú podpísali prezidentka Zuzana Čaputová, premiér Peter Pellegrini a predseda NR Andrej Danko

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Traja najvyšší ústavní činitelia, prezidentka Zuzana Čaputová (uprostred), vľavo predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) a vpravo premiér SR Peter Pellegrini (Smer-SD) počas vyhlásenia po podpise spoločnej deklarácie, ktorou sa prihlásili k Spoločnému vyhláseniu ústavných činiteľov k prioritám členstva SR v EÚ a NATO z októbra 2017 vo štvrtok 27. júna 2019 na Bratislavskom hrade

Podľa SaS nová deklarácia k zahranično-politickej orientácii Slovenska nemôže uspokojiť nikoho, kto oprávnene vyčíta vládnej politickej reprezentácii dvojkoľajnosť až nepriateľstvo voči spojencom v NATO. “Skôr naopak.”

“Ostentatívne deklarovanie záujmu na jednotnej zahraničnej politike dokazuje, že jednotná zahraničná politika absentuje.” Najlepším dôkazom je podľa SaS Andrej Danko, ktorý vytrvalo “podmýva” slovenskú zahraničnú politiku obdivom k nedemokratickým režimom, ale aj Peter Pellegrini, ktorý sa nezúčastnil osláv vylodenie spojencov v Normandii, pretože sa nachádzal v Moskve.

“Je príznačné, že traja najvyšší ústavní činitelia si musia po dlhých rokoch členstva Slovenska v NATO a EÚ toto členstvo deklaratívne pripomínať a potvrdzovať, že nám z neho vyplývajú nejaké záväzky,” píše poslanec.

Paradox vidí v tom, že k podpísaniu deklarácie došlo v čase, keď vyplávala na povrch informácia, že predseda parlamentu Andrej Danko pozval bieloruského diktátora Alexandra Lukašenka na oslavy SNP. “Už väčší dôkaz nezmyselnosti deklarácie asi nenájdeme.”

Na záver dodáva, že keď podobné vyhlásenie podpisoval Andrej Kiska, mohol to urobiť ešte v naivnej viere, že Robert Fico a Andrej Danko svoj podpis myslia vážne, ale “dnes už na takúto naivitu nie je dôvod a mňa osobne mrzí, že sa na to nechala pani prezidentka zneužiť”. 

Traja najvyšší ústavní činitelia sa 27. júna 2019 prihlásili k deklarácii o členstve Slovenska v EÚ a NATO. Ako sa uvádza v spoločnom vyhlásení prezidentky Zuzany Čaputovej, predsedu NR SR Andreja Danka a premiéra Petra Pellegriniho, urobili tak preto, lebo sú presvedčení, že konštruktívna spolupráca a otvorená a vecná komunikácia, bez osobných útokov, sú najlepším základom pre zodpovednú politiku, ktorú občania SR očakávajú.

Ako po podpise povedala Čaputová, vníma neistotu v spoločnosti a to, že sa vytratil konsenzus a jednota v otázkach zahraničnej politiky. A preto podpisom pod deklaráciou, ústavní činitelia podľa nej ukázali, že v otázke EÚ a NATO našli zhodu.

Pôvodný dokument podpísali 23. októbra 2017 vtedajší prezident Andrej Kiska, predseda NR SR Andrej Danko a vtedajší predseda vlády Robert Fico. (viac v článku)

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj