Klimatická konferencia v Katoviciach priniesla dohodu

Katovice 16. decembra 2018 (SITA/AP/HSP/Foto: wikipedia)

Klimatická konferencia v poľských Katoviciach, ktorá sa začala už minulý pondelok, sa skončila dohodou. Predstavitelia z celého sveta sa dohodli na súbore pravidiel uplatňovania parížskej klimatickej dohody z roku 2015

Na snímke poľský viceminister energetiky Michal Kurtyka

Námestník poľského ministra ochrany životného prostredia Michal Kurtyka, ktorý konferencii predsedal, dosiahnutie dohody potvrdil v sobotu po tom, čo ju odsúhlasili zástupcovia z takmer 200 krajín.

“Bola to dlhá cesta. Spravili sme všetko pre to, aby sme na nikoho nezabudli,” povedal Kurtyka. Konferencia mala pôvodne skončiť už v piatok, rokovania však za účelom dosiahnutia dohody predĺžili.

Cieľom rokovaní pod záštitou OSN bolo vytvorenie pravidiel pre plnenie záväzkov vyplývajúcich z parížskej klimatickej dohody. Tá predpokladá zníženie emisií skleníkových plynov a udržanie globálneho otepľovania pod dvoma stupňami v porovnaní s predindustriálnym obdobím.

Vedci tvrdia, že emisie plynov, ako je napríklad oxid uhličitý, je potrebné razantne znížiť do roku 2030, inak hrozí potenciálne katastrofálne globálne oteplenie.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj