KĽDR vyzvala Južnú Kóreu, aby ignorovala tlak USA a pokračovala v spolupráci

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Soul 27. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Korea Broadcasting System via AP)

Severná Kórea (KĽDR) v sobotu vyzvala Južnú Kóreu, aby ignorovala tlak zo strany USA a posunula sa dopredu v oblasti spolupráce medzi oboma Kóreami. Informovala o tom agentúra Jonhap

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke vpravo severokórejský vodca Kim Čong-un a juhokórejský prezident Mun Če-in (vľavo)

USA vyvíjajú výrazný tlak na Južnú Kóreu, aby vzťahy medzi Kóreami nepredstihli vzťahy Washingtonu s KĽDR, informoval úrad v Pchjongjangu, ktorý má na starosti záležitosti so Soulom.

Juhokórejský prezident Mun Če-in v sobotu vyjadril optimizmus, že Severná a Južná Kórea dosiahnu “neodvolateľný mier” a vzájomnú prosperitu na základe dohody, ktorú pred rokom uzavrel so severokórejským lídrom Kim Čong-unom.

Lídri týchto dvoch krajín sa koncom apríla minulého roka na summite v pohraničnej dedine Pchanmundžom dohodli na zastavení všetkých “nepriateľských akcií” medzi oboma stranami v snahe oficiálne ukončiť kórejskú vojnu z rokov 1950-1953 a predložiť mierovú zmluvu.

Jednotlivé body dohody sa podľa slov Mun Če-ina napĺňajú jeden po druhom. Prezident poukázal na to, že obe krajiny odstránili z demilitarizovanej zóny (DMZ) hliadkovacie stanovištia a pokračujú aj v odstraňovaní ďalších pozostatkov vojny.

Vyjadrenia Mun Če-ina podľa Jonhapu prišli v čase narastajúceho napätia zo stagnujúcich rozhovorov o denuklearizácii a z pomalého pokroku v oblasti hospodárskej spolupráce medzi oboma Kóreami.

Kritici liberálneho prezidenta v súvislosti s jeho prístupom k Pchjongjangu spochybňujú záväzok KĽDR k denuklearizácii najmä po tom, ako sa februárový summit medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a Kim Čong-unom skončil bez uzavretia dohody.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj