Viedeň 29. januára 2019 (HSP/Foto:Facebook)

Václav Klaus v pondelok na medzinárodnej konferencii Com.Sult vo Viedni upozornil na možné štiepenie Európy na “východ a západ”, pričom zdôraznil, že Rusko je stále “dôležitý hráč” pre EÚ. Uvádza to český server lidovky.cz

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Václav Klaus

Bývalý prezident Českej republiky uviedol, že stredoeurópske krajiny sú rovnakými členmi EÚ ako ostatné západné štáty.

“Moja krajina nie je menej európska než západné štáty ako napríklad Írsko,” vyhlásil.

V súvislosti s brexitom český politik podľa agentúry APA uviedol, že ľutuje, že medzi EÚ a Londýnom nepanuje pri vyjednávaniach o vystúpení z únie dostatok “spolupráce” a žartom ponúkol svoje skúsenosti z rozdelenia Československa.

Klaus tiež kritizoval zmluvu o užšej spolupráci Francúzska a Nemecka, ktorú kancelárka Angela Merkelová a prezident Emmanuel Macron podpísali minulý týždeň v západonemeckom Aachene.

Na konferencii Com.Sult debatujú v pondelok a v utorok prominentné osobnosti o ústredných hospodárskych výzvach a možnostiach Európy. Konferencia nesie podtitul “Viedenský kongres” v zjavnej narážke na historické stretnutie európskych diplomatov po napoleonských vojnách.

Na to, že Klaus vyzdvihol dôležitosť vzťahov EÚ s Ruskou federáciu, v porovnaní s USA, Lidovky.cz dodávajú, že rakúska ministerka zahraničných vecí Karin Kneisslová vo svojom prejave vyjadrila želanie, aby Európa zase vo vzťahu k Číne a USA posilnila svoju “globálnu úlohu”.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj