Bratislava 17. decembra 2018 (HSP/Foto: Screenshot TA3)

Andrej Kiska cez víkend vystúpil v televízii TA3, aby hovoril o aktuálnych politických témach. Na pretras však prišli aj pozemky vo Vysokých Tatrách, ktoré nadobudol pochybným spôsobom. Na jeden z týchto pozemkov dokonca nedávno po verdikte popradského súdu stratil vlastnícke práva. Kiska tvrdil, že pozemok nadobudol v dobrej viere, napriek tomu, že nešlo len o ojedinelý prípad a ukazuje sa, že išlo o viacnásobný lukratívny biznis

Na snímke prezident SR Andrej Kiska

Prezident Andrej Kiska v relácii televízie TA3 priznal, že vo Veľkom Slavkove kúpil v roku 1999 až desať pozemkov. Okrem sporného pozemku, ktorý bol predmetom súdneho konania so zubárom Jánom Francom, malo ísť o deväť ďalších parciel.

Kiska v relácii V politike uviedol, že pôvodným jeho plánom pri kúpe pozemku pod Tatrami bolo údajne to, že si chcel postaviť rodinný dom, keďže ako hovorí, sa mu už v podnikaní pomaly začalo dariť. Dodal, že ponuku na daný pozemok našiel v inzeráte a po niekoľkomesačných rokovaniach sa s firmou dohodol na kúpe.

“Kúpili sme si niečo vyše 6-tisíc metrov štvorcových stavebných pozemkov a tieto pozemky stále vlastní moja bývalá manželka a aktívne pracuje na tom, aby sa tam aj začalo stavať,” povedal.

Prezident Kiska pokračoval tým, že po tomto obchode ho vraj konateľ firmy oslovil, či by nemal záujem aj o pozemky na druhej strane cesty, ktoré neboli stavebnými pozemkami. Kiska priznal, že už v tom čase vedel, že pozemok môže mať do budúcna hypoteticky veľkú hodnotu.

“Ja som nikdy nepodnikal s pozemkami, nikdy som nebol developér, ale kedže sa mi to zdala ako celkom dobrá investícia do budúcnosti, rozhodol som sa, že týchto ďalších 12-tisíc metrov štvorcových kúpim. A tento pozemok tam potom stál,” hovoril v TA3 Kiska.

Ďalej uviedol, že niekoľkokrát ho v súvislosti s pozemkom oslovovali majitelia susedných parciel so žiadosťami o zavedenie inžinierskych sietí a podobne. “S pozemkom sa za 19 rokov v podstate nič nedialo. Až v roku 2016 mi prišiel list od pána Franca s tým, že on je majiteľom pozemku. Pre mňa to bol skutočne prekvapujúci moment,” dodal, že vtedy na list reagoval s tým, aby o spore rozhodol súd.

Kiska povedal, že už na prvom rokovaní súdu pochopil, že na súde sú v podstate dvaja poškodení. “Vyzerá to tak, že pána Franca niekto skutočne okradol,” uviedol Kiska. “A na druhej strane som bol poškodený ja, keďže som to kúpil v dobrej viere a bol som si stopercentne istý, že na ňom nebola žiadna ťarcha.”

Podľa Andreja Kisku súd v prípade sporu o pozemky v Slavkove uznal, že obe strany sú poškodené a odporučil mu, aby si škodu vymáhal. “Ja si to aj budem vymáhať od toho, od koho som to kúpil,” vyhlásil.

“Je to slovenský absurdistan, kde zlyhal štát. Buď zlyhal kataster, alebo niekto, kto reprezentuje štát a nás občanov má chrániť,” dodal prezident.

Podľa denníka Pravda Kiska v Slavkove skúpil spolu až 18-tisíc metrov štvorcových pozemkov od pochybných firiem a minimálne v jednom prípade (Franc) išlo o zjavný podvod.

Denník dodáva, že išlo o nákupy od firiem Stavrea a Agras. Firma Agras v tom čase podvodne vydržala pozemok od Jána Franca, ktorý “obratom cez zjavného bieleho koňa po dvoch dňoch kúpil Kiska”. Navyše všetci aktéri kauzy vrátane Kisku sa poznali, napriek tomu, že Kiska v televízii TA3 zopakoval, že konal v dobrej viere.

Ďalšou závažnou skutočnosťou je, že podľa odôvodnenia rozsudku a zdokumentovných výpovedí vyplýva, že Kiska sa na pozemok bol v roku 1999 pozrieť ešte predtým, ako došlo k jeho odcudzeniu. Je tak veľmi pravdepodobné, že celý obchod bol vopred pripravený.

“Al Kiskone”

Koncom minulého týždňa poslanec Národnej rady Ľuboš Blaha (Smer-SD) nazval prezidenta SR Andreja Kisku prezývkou “Al Kiskone” v súvislosti s jeho pozemkovými kauzami v oblasti Vysokých Tatier. Podľa Blahu tu nejde len o jeden pozemok, o ktorý sa sporil, a spor prehral so zubárom Jánom Francom, ale celkovo vraj Kiska takýmto spôsobom prišiel k desiatke parciel.

Uviedol, že prezident dokonca pravdepodobne klamal, že o pozemku zubára nič nevedel. “Don Kiska si ho bol pozrieť a musel vedieť, že obludne veľké pozemky vo výmere Lichtejnštanska nemôžu stáť tisíc osemsto eur – lebo aj keď tak môže niekedy pôsobiť, on nie je idiot” (viac v článku).


Zdroj