Kiska aj Steinmeier upozorňujú na dôležitosť eurovolieb

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Bratislava 11. apríla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)

Slovenský prezident Andrej Kiska sa spojí s nemeckým kolegom Frankom-Walterom Steinmeierom v spoločnej výzve európskych hláv štátov k občanom. Dôvodom sú blížiace sa voľby do Európskeho parlamentu. Prezident o tom informuje na svojej facebookovej stránke s tým, že dnes na túto tému so Steinmeierom telefonoval

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke vľavo nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier a vpravo prezident SR Andrej Kiska

Podľa Kisku sú májové eurovoľby výnimočné. “Prvýkrát otvorene čelíme hlasom, ktoré by najradšej zrušili výhody nášho členstva v európskom projekte: obmedzili by slobodu pohybu a spoločné inštitúcie. Množia sa varovné signály,” napísal prezident s tým, že EÚ opúšťa aj jeden z jej členov – Veľká Británia. Na problémy, ktoré Európu trápia, možno mať rôzne názory. Zhoda je však na tom, že žiadna krajina globálnym výzvam nedokáže čeliť osamote. “Neustále opakujem, že Európska únia nie je problém, ale riešenie. Potrebujeme sa spájať. Potrebujeme počuť hlas ľudí presvedčených o výhodách európskej spolupráce. Naše krajiny by nemali byť súpermi, ale partnermi,” apeloval prezident. Dodal, že Slovensko je vďaka Európskej únii vyspelý a sebavedomý štát. Väčšina občanov podľa prieskumov Únii dôveruje. Slováci teda podľa neho majú radi vlasť, ale zároveň sa cítia byť aj Európanmi.

Voľby do Európskeho parlamentu sa konajú od 23. do 26. mája. Z nich následne vzíde aj nová Európska komisia. Očakáva sa, že tradične silné frakcie – ľudovci a socialisti oslabia. Naopak, rastú obavy zo spájania a posilňovania euroskeptických strán.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj