Nitra 22. augusta 2019 (HSP/Foto:Archív)

Letné kino na kolesách Bažant Kinematograf brázdi slovenské mestá už sedemnásť rokov. Od 23. do 27. augusta pobudne na Svätoplukovom námestí v Nitre. Diváci sa môžu tešiť na päť filmových večerov pod hviezdami. Z filmového autobusu Škoda RTO sa bude premietať na Svätoplukovom námestí vždy o 21.00 hodine. Na programe sú české a slovenské úspešné filmové snímky Ženy v behu, Teroristka, Trabantom tam a zase späť, Hastrman a Dôverný nepriateľ

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Zajtra si môžete pozrieť český film Ženy v behu. Vo filme hrajú známi českí herci Zlata Adamovská, Tereza Kostková, Veronika Khek Kubařová, Jenovéfa Boková, Ondřej Vetchý, Vladimír Polívka, Martin Hofmann a ďalší. Dej filmu prináša príbeh Věry, ktorá prežila s Jindřichom skvelý život a je pevne rozhodnutá splniť jeho posledné prianie – zabehnúť maratón!

Emancipovaná a rázna matka troch dcér v tom nevidí žiadny problém. Jednoducho si trasu rozdelia na štyri časti a tých vyše 42 kilometrov zdolajú ako rodinná štafeta. Žiadna z nich síce zatiaľ neodbehla ani meter, ale do štartu ostávajú ešte tri mesiace a tréner Vojta pre ne pripravil skvelý kondičný plán. Dcéry však majú úplne iné starosti a do behania sa veľmi nehrnú. Najstaršia Marcela čelí dennodenne problémom svojich troch synov a ich otcovi, prostredná Bára túži po dieťati, lenže preňho zatiaľ nenašla pravého otecka a najmladšia Kačka síce chlapa má, ale ten má manželku. Svojrázna mama preto musí napnúť všetky sily, aby rodinnú štafetu priviedla na štart Jindřichovho vysnívaného maratónu. Komédia o tom, že dôležité je vydržať a nevzdávať sa, keď je cieľ na dosah

V sobotu 24. augusta si určite príďte pozrieť česko-slovenskú komédiu Teroristka. Hlavnú postavu Márie stvárnila Iva Janžurová, v ďalších úlohách hrajú Martin Hofmann, Tatiana Vilhelmová, Pavel Liška, Eva Holubová, Jana Plodková, Kristína Svarinská a ďalší.

Mária je učiteľka na dôchodku, ktorá celý život svojich žiakov učila, že základom všetkého je slušnosť a násilie nič nerieši. Postupne však prišla na to, že práve na toto sa gauneri spoliehajú a rozhodla sa zobrať spravodlivosť do vlastných rúk. Jedného pekného dňa si povedala, že už si nechce pripadať hlúpa, a keď jej proti miestnemu arogantnému pôvodcovi všetkého zla nepomôže ani starostka, zoženie si zbraň a naplánuje urobiť to, čo mnohým z nás občas napadne, ale hneď tú myšlienku zavrhneme. Vražda je však pre ňu zložitá nielen morálne, ale aj logisticky, a to napriek tomu, že bývalý žiak, momentálne podmienečne odsúdený, jej dáva cenné rady do života: „Kriminalita vyzerá jednoducho, pani učiteľka, no potom sa vždy niečo poserie.“ V čiernej komédii v úlohe rozhnevanej učiteľky na dôchodku exceluje herečka Iva Janžurová.

Film Trabantom tam a zase späť si pod nočnou oblohou môžete pozrieť v nedeľu 25. augusta. Film je z roku 2019 a účinkujú v ňom Dan Přibáň, Vojtěch Duchoslav, Zdeněk Krátký, Jan Setvín, Lukáš Venclík, Marek Slobodník, Marek Duranský, Radoslaw Jona a ďalší.

Hovorí o žltej výprave, ktorá sa po dvanástich rokoch vracia domov. Posledná veľká cesta naprieč kontinentmi sa končí vo veľkom štýle. V tíme tentoraz nie je žiadna žena a putovanie svorky mužov pod taktovkou jedného z najznámejších českých cestovateľov Dana Přibáňa naberá na obrátkach. Žltý cirkus ide z Indie, prekonáva Himaláje, diktatúry, výškové rekordy a stíha utekať aj pred políciou. Napriek tomu, že ide často do tuhého, medzinárodná česko-slovensko-poľská posádka bojuje so všetkými nástrahami s čiernym humorom, sebairóniou a občas aj na hrane politickej korektnosti. A ničoho sa nebojí, vrhá sa neustále do dobrodružstva. Návrat domov je dojemný ako ešte nikdy predtým a dokazuje, že na to, aby človek prešiel celý svet, netreba luxus a drahé terénne vozidlá, stačia dva trabanty, jeden maluch, jedna jawa a skupina skvelých ľudí.

Romantický a zároveň ironický príbeh hastrmana alias baróna de Caus, ktorého láska k dedinskému dievčaťu Katynke napĺňa nekonečným šťastím a spaľujúcou vášňou bude na programe v pondelok 26. augusta. Rovnomenný film Hastrman režíroval Ondřej Havelka.

Diváci sa môžu zapozerať do príbehu baróna, ktorý sa vracia so svojím sluhom z ciest po svete, aby obnovil rybníky na svojom panstve. Ako moderný a osvietený človek sa vymyká štandardnému dedinskému životu. Stredobodom jeho záujmu sa stane nespútaná richtárova dcéra Katynka rebelujúca proti autoritám vášnivým uctievaním prírody a pohanských rituálov. Inteligentným a krásnym dievčaťom sú očarení všetci, no v hastrmanovi jej blízkosť vyvoláva obavy. Narastajú v ňom pochybnosti, či ako človek v koži zvieraťa a zviera v človeku tentoraz obstojí. Film vznikol na motívy románu Miloša Urbana oceneného cenou Magnesia Litera a na udeľovaní cien Český lev získal štyri sošky za najlepšiu kameru, hudbu, kostýmy a najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe pre Karla Dobrého. Okrem neho vo filme hrajú Simona Zmrzlá, Jan Kolařík, Jiří Maryško, Jiří Lábus, David Novotný, Norbert Lichý, Vladimír Polívka a ďalší.

V slovensko-českom trileri Dôverný nepriateľ – odvysielajú ho v utorok 27. augusta, si budete môcť pozrieť herecké umenie Gabriely Marcinkovej, Vojtěcha Dyka, Zuzany Porubjakovej, Ondřeja Malého, Adyho Hajdu, Romana Luknára, Pavla Rímského, Hyneka Čermáka a ďalších. V príbehu sa stretneme s mladými manželmi Zuzanou a Andrejom, ktorí sa presťahujú z Bratislavy do Tatier, aby na samote, odrezaní od sveta na vlastnej koži otestovali Andrejovo životné dielo – prototyp inteligentného domu.

Idylka dokonalého života v réžii modernej technológie sa však čoskoro mení na nočnú moru. Revolučný server vytvorený s cieľom uľahčiť životy svojim majiteľom sa vymkne spod kontroly a nečakane sa obráti proti svojmu stvoriteľovi. Ide len o vrtoch a nedokonalosť testovanej technológie alebo dom riadi niekto ďalší? Napínavý slovenský triler so šokujúcim záverom mení pohľad na moderné technológie, ktoré nás dnes sprevádzajú na každom kroku. On, ona a inteligentný dom je milostný trojuholník budúcnosti a vyvoláva otázku, či má človek šancu v šachovej partii proti stroju, ktorý sám stvoril a vypracoval do dokonalosti. Odpoveď nemusí byť jednoznačná.

Ľudmila Synaková

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj