Moskva 20. septembra 2019 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)

Bývalý šéf izraelského Úradu pre spojenie so sovietskymi Židmi („Liškat ha-kešer“, resp. krycí názov: „Nativ“) Ja’akov Kedmi predpovedá Saudskej Arábii veľmi krušné chvíle v prípade, že sa Rijád zapletie spoločne s Američanmi do otvoreného vojenského konfliktu s Iránom

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Jakov Kedmi

V programe známeho ruského televízneho moderátora Vladimira Solovjova odvysielanom televíznou stanicou „Rossija 1“ («Россия-1») Ja’akov Kedmi vysvetlil, prečo sa eventuálna saudsko-americká avantúra nemôže skončiť inak ako katastrofou. Pokiaľ Američania podniknú nejakú neuváženú ozbrojenú provokáciu voči Iránu, odskáče si to v prvom rade Saudská Arábia, ktorá bude zničená, ale aj americké vojenské základne na jej území, ktoré budú taktiež vymazané z mapy.

„Irán vydrží akúkoľvek vojnu. To nie je problém. Ale Saudská Arábia nevydrží. A nevydrží ani americká vojenská prítomnosť na Blízkom východe“, uviedol izraelský politológ. Achillovou pätou Saudskej Arábie je podľa Kedmiho hlavne tá okolnosť, že Rijád nemá v regióne prakticky žiadnych bojaschopných spojencov, pričom americké vojenské základne na saudsko-arabskom území sú veľmi zraniteľné, keďže sú v dosahu iránskych rakiet. Ja’akov Kedmi v tejto súvislosti zdôraznil, že vina za destabilizáciu Blízkeho východu leží v plnom rozsahu na Spojených štátoch amerických a severoatlantickej aliancii (NATO).

S hodnotením  Ja’akova Kedmiho sa zhoduje aj ďalší popredný ruský expert na blízkovýchodnú problematiku Jevgenij Satanovskij, ktorý taktiež varoval USA pred vojenskou konfrontáciou s Iránom. Ozbrojeným útokom na Irán by Američania a Sauďania podľa Satanovského rozpútali peklo, v porovnaní s ktorým by teror v New Yorku z 11. septembra 2001 vyzeral ako prechádzka ružovou záhradou.

Gabriel Gačko

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj