Tel Aviv/Caracas/Washington 26. januára 2019 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)

Izraelský bezpečnostný expert Jakov Kedmi označil zabránenie možnosti voviesť americké vojská do Venezuely a kľúčovú otázku pre Caracas i Moskvu. Ak do Venezuely vtrhnú americké vojská, bude to pravdepodobne znamenať Madurov koniec. Informácie prináša portál rueconomics

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Jakov Kedmi

Podľa Kedmiho sme svedkami čoraz tvrdšieho zápasu v hybridnej vojne medzi USA a Ruskom, pričom Američania aktivizujú svojich partnerov, aby na Rusko takisto tlačili a snažia sa vyhrotenie situácie využiť na zvyšovanie amerického tlaku na svojich spojencov a znemožniť spojencom zbližovať sa s Ruskom. Keď sa však Rusko pustilo do zápasu s USA, musí sa koncentrovať mať silu ducha a jasný plán ako reagovať. Podľa Kedmiho treba skoncentrovať rozum, silu a vôľu. Áno v minulosti Američania stratili Kubu a dnes Rusi rozohrali partiu s Američanmi na Kube, Nikaragui a Venezuele. Kubánci však mali Castra a vôľu bojovať proti Američanom, čo bolo rozhodujúce. Až po víťazstve nad Batistom im začal ZSSR masívnejšie pomáhať. Či budú ochotní bojovať aj Venezuelčania je otázne.

V prípade Venezuely je situácia podobná. Ak budú ochotní Venezuelčania podporiť Madura, má Maduro šancu na úspech. Američania sú však rozhodnutí Madura odstrániť podobným spôsobom ako odstraňovali režimy na Ukrajine alebo v Lýbii, nechcú utrpieť podobnú porážku ako v Sýrii s Asadom. Už sa nechali počuť Trump, Pompeo a západní lídri v čele s Macronom, ktorí vystríhali Madura pred použitím sily voči mierumilovným demonštrantom (rozumej proti profesionálom financovaným CIA a užitočným idiotom, ktorých smrť má vyhrotiť situáciu a tlak voči Madurovi).

Podľa Kedmiho, ak sa Rusom podarí zabrániť, aby do Venezuely prišli Američania, vyhodnotia túto situáciu venezuelské ozbrojené sily a polícia ako fakt, že môžu reagovať. Vtedy budú vedieť čo majú robiť. Akale Američania vo Venezuele priamo zasiahnu a venezuelské ozbrojené sily nebudú reagovať, Madurovi už nikto nepomôže.

“Čo môže Rusko urobiť preto, aby Američania nepoužili svoju vojenskú silu vo Venezuele? Dokážu Rusi na Američanov zatlačiť, alebo nie? O tom mi je ťažko hovoriť, nemám dostatok relevantných informácii ani z jednej a ani z druhej strany. Ak však Američania vstúpia do konfliktu, Madurovi už nič nepomôže” zdôraznil izraelský bezpečnostný expert.

Kedmi poukázal na podobnosť vývoja na Ukrajine a vo Venezuele. Čo bránilo Rusku reagovať silovo na dianie na Ukrajine? Sankcie voči Rusku by nastúpili bez ohľadu na to, ako by sa situácia na Ukrajine vyvinula, takže Rusko mohlo na Ukrajine reagovať vojensky. V prípade úspešnej ruskej pomoci Caracasu a Kyjevu by sa však automaticky obe krajiny dostali na výplatnú listinu Ruska a Rusko by muselo Venezuelu i Ukrajinu financovať. Dnes Američania a Európa financuje Ukrajinu, ktorá predstavuje značné finančné bremeno a rovnakým bremenom bude aj Venezuela. Najmä ak by “neznámi sabotéri” zničili strategicky kľúčové objekty venezuelského ropného priemyslu.

Podľa viacerých expertov Američania nevstúpia na územie Venezuely osamotení, rovnako osamotení nevstúpili ani do Lýbie, Juhoslávie, Afganistanu, Iraku či Sýrie. Majú k dispozícii zástupné armády, v prípade Venezuely by určite v roli americkej zástupnej armády vystúpili Brazília, Kolumbia, Peru či Paraguay a i, väčšina politických lídrov juhoamerických štátov je pod kontrolou USA. Rusko, Čína, Turecko, Irán a množstvo ďalších krajín v OSN považujú prípadné americké použitie sily vo Venezuele za neprípustné a ruský diplomat Sergej Rjabkov už naznačil, že použitie vonkajších síl v riešení venezuelského problému bude mať katastrofický dopad na vývoj situácie v tejto latinskoamerickej krajine.

Portál iarex v posledných hodinách priniesol informáciu, podľa ktorej americké ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo svojích občanov opustiť Venezuelu. Maduro včera oznámil, že dal americkým diplomatom 72 hodín na to, aby Venezuelu opustili. Samozvaný prezident Juan Guadi, ktorého bez volieb protežujú Američania však oznámil, že Američania odchádzať nemusia. Američania už oznámili, že použijú všetky prostriedky k tomu, aby svojích diplomatov a demokraciu vo Venezuele ochránili.

Do Venezuely už v posledných hodinách prišlo približne 400 členov ruskej žoldnierskej skupiny Vagner, ich úlohou je chrániť Madura, jeho rodinu a rodiny Madurových prívržencov. To že sa Maduro nespolieha na vlastné venezuelské bezpečnostné zdroje a sily môže byť svedectvom, že situácia v krajine je vážna a Maduro môže zažiť podobný vývoj situácie ako zažil Janukovyč či Kaddáfi. Likvidácia Madura by však bola silným úderom pre ruskú reputáciu. Podľa niektorých ruských zdrojov však Vagnerovci majú riešiť iné úlohy – ich nasadenie súvisí s venezuelským ropným priemyslom. Informáciu o 400 Vagnerovcoch vo Venezuele potvrdil aj Reuters. Takisto však môže ísť o spravodajskú hru, informácie o Vagnerovcoch možno majú dať Američanom oficiálny dôvod na použitie vojenskej sily.


Zdroj