Sasko-Anhaltsko/Halle 12. septembra 2019 (HSP/Journalisten watch/Foto:TASR/AP-Burhan Ozbilici)

Pokus o vrátenie päťčlennej sýrskej rodiny do Španielska minulý pondelok zlyhal. Muž najskôr kládol masívny odpor, potom vytiahne refugee-matka nôž a zraní si povrchovo ruku. Nožová lady sa teraz nenachádza na ceste do Španielska, ale je v psychiatrickej liečebni

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Päťčlenná rodina bola najskôr v Španielsku, kde podala aj žiadosť o azyl avšak bez čakania na výsledok utiekla ďalej do Nemecka. Podľa stále platného Dublinského dohovoru, v ktorom sa uvádza, že žiadosti o azyl sa spracúvajú v tej krajine EÚ, do ktorej „utečenec“ prvýkrát prišiel, by sa mala rodina vrátiť do Španielska. Rodičia boli vyzývaní, aby dobrovoľne odišli s cieľom uľahčiť údajné zaťaženie detí.

Rodičia to však odmietali a dali najavo, že sa do Španielska nechcú vrátiť. Na vyhostenie päťčlennej sýrskej rodiny sa zorganizoval deportačný let do Španielska na náklady daňových poplatníkov. Vyzdvihnutie v ubytovaní bolo z organizačných dôvodov naplánované v pondelok v noci. Keď policajti a úradníci chceli vyzdvihnúť rodinu, hlava rodiny vyčíňala tak masívne, že mužovi museli nasadiť putá. Žena, ktorá uviedla, že musí ísť do kuchyne vziať ešte detskú výživu tam vytiahla bleskovo nôž zo zásuvky. Podľa „Westfalen-Blatt“ si povrchne poranila ruku a brucho. Pri jej šermovaní s nožom bola ľahko zranená aj okresná pracovníčka. Po ošetrení na mieste však vyhostenie nepokračovalo tak ako bolo naplánované. Sýrčanka bola na príkaz lekára prevezená do psychiatrickej liečebne.

Či bude lehota odovzdania (do Španielska), ktorá končí 14. septembra kvôli divadlu s nožom od refugee-matky predĺžená, závisí od Spolkového úradu pre migráciu a utečencov (BAMF).

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj