Bratislava 14. augusta 2019 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Prezidentka Zuzana Čaputová včera po stretnutí s verejnou ochrankyňou práv Máriou Patakyovou povedala, že právna úprava v otázke interrupcií je dostatočná. Zlepšiť by sa podľa nej mala ale oblasť prevencie. Na jej slová reagoval Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku a mimoparlamentná strana Kresťanská demokracia – Život a prosperita (KDŽP)

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Zuzana Čaputová

“Interrupciu považujem v istom zmysle za tragický čin. Takéto rozhodnutie každej ženy, ak tomu čelila, nebolo jednoduché,” povedala prezidentka v utorok novinárom po stretnutí s Patakyovou.

Čaputová si ale myslí, že je potrebné zabrať v rovine, aby sa žena do takej kritickej situácie nedostala. “Aby sa nemusela rozhodovať. Čiže nevidím riešenie v sprísňovaní alebo zmene právnej úpravy,” doplnila.

Ombudsmanka sa pri tejto téme odvolala na upozornenia odborníkov. Tí podľa jej slov v súčasnosti nepovažujú za potrebné riešiť tieto citlivé eticko-morálne otázky v období pred parlamentnými voľbami.

Postoj Čaputovej k potratom bol známy už niekoľkomesiacov pred voľbami, kedy Progresívne Slovensko zverejnilo video, v ktorom vyzýva nebrať ženám ich voľbu:

Výzva pre každého kresťana v politike

Hnutie Kresťanská demokracia – Život a prosperita v svojom príspevku upozorňuje, že ak neoliberálka povie, že je zákon na zabíjanie počatých detí na Slovensku dostačujúci a netreba ho meniť, tak je to výzva pre každého kresťana v politike, aby konal a postavil sa na stranu života.

“Ekonomická a morálna podpora rodiny na prvom mieste bude pre KDŽP samozrejmosťou. 33 000 eur nenávratné pôžičky, ktoré zaviedli v Maďarsku, ktoré je v ekonomicky horšej pozícii ako Slovensko by mali byť samozrejmosťou aj v tejto krajine,” píše hnutie vo svojom vyhlásení a pripomína, že štát si dnes na medzibankovom trhu požičiava s nulovými úrokmi, takže to dokáže potom refinancovať.

Deti, ktoré pri potrate zomierajú

Slová prezidentky zarazili aj Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku.

“Je smutné, keď sa naša prezidentka, ombudsmanka aj premiér vyjadrujú o potratoch, o tom aká je naša legislatíva dostatočná, a nijako nespomenú deti, ktoré pri potrate zomierajú,” napísali v krátkom príspevku na sociálnej sieti.

Návrh novely zákona o ukončení tehotenstva 

Konkrétny návrh novely zákona o prerušení tehotenstva pripravujú Smer-SD a SNS. Prerokovať ho majú v koalícii. Most-Híd takúto iniciatívu nepodporuje, zdôrazňuje, že ide o celospoločenskú normu, ktorá by nemala byť prijímaná počas predvolebnej kampane, zákon meniť nechce. Názory opozície sa líšia.

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) si ale myslí, že jeho strana nebude v pokračovať v téme zákonnej úpravy interrupcií a nebude sa ani snažiť presadzovať zmeny. Povedal to v utorok novinárom

“Legislatívna zmena bola viackrát novelizovaná, myslím si, že je dostačujúca a nemyslím si, že momentálne je problematika interrupcií témou, ktorá by sa mala iniciatívne otvárať. Ide skôr o politické aktivity. Ja si ani nemyslím, že Smer-SD bude v tejto téme pokračovať a bude sa snažiť tieto zmeny presadzovať,” povedal predseda vlády novinárom na brífingu na Rázsochách.

Zachovajú sa členovia strany Smer-SD a SNS pri ochrane života ako chlapi alebo sa zbabelo stiahnu?

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj