Bratislava 8. marca 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP)

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) so znepokojením vníma konanie maďarskej vládnej strany Fidesz, ktorá patrí v Európskom parlamente do tej istej frakcie (Európskej ľudovej strany) ako KDH či Most-Híd

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Viktor Orban

“Nazvať predstaviteľov partnerských strán, ktorí slušným, primeraným spôsobom vyjadrili kritický názor k spôsobu konania strany Fidesz ´užitočnými idiotmi´ je ďaleko za hranicou správania sa, aké by malo byť v európskej politike, a už vôbec nie v rámci frakcie, ktorej sme spoločne členmi,” uviedol hovorca KDH Stano Župa sa otázky agentúry SITA o tom, ako sa hnutie pri možnom hlasovaní o vylúčení maďarskej vládnej strany zachová.

“Predpokladáme, že pokiaľ Fidesz nevyšle do 20. marca jasný a silný signál, že bude svoje vzťahy s predstaviteľmi našej frakcie normalizovať, bude sa v tento deň hlasovať o vylúčení Fideszu z EPP,” dodal Župa s tým, že vo vnútri frakcie sa o správaní strany Viktora Orbána vedú intenzívne rokovania.

Predseda KDH Alojz Hlina na túto tému telefonoval aj s predsedom EPP Josephom Daulom.

Budúcnosť Fideszu v EPP je otázna. Na jednej strane chce strana podľa jej podpredsedu Gergelya Gulyása ostať členom, pričom poprel, že by sa už s členstvom v tejto frakcii rozlúčili a začali rokovať o členstve vo frakcii Európa národov a slobody (ENF), ktorá združuje európske nacionalistické strany vrátane talianskej Ligy či francúzskeho Národného združenia Marine Le Penovej.

Na druhej strane možný odchod od európskych ľudovcov naznačil predseda Viktor Orbán. Rozhovory o tom, kam ďalej, by začal v Poľsku, kde vládne tiež konzervatívna a euroskeptická strana Právo a Spravodlivosť.

Kandidát EPP na post šéfa Európskej komisie Manfred Weber začiatkom týždňa Orbánovi predostrel viacero podmienok, ktoré by mal Fidesz splniť, aby mohol zostať naďalej členom najsilnejšej európskej frakcie.

Okrem iného Orbána vyzval, aby zastavil štvavú kampaň proti EÚ a ospravedlnil sa za ňu. Gulyás v splnení týchto podmienok nevidí žiaden problém, keďže vládna bilbordová kampaň, proti ktorej európski predstavitelia protestovali, sa podľa neho končí už 15. marca a EPP bude o ďalšom osude Fideszu rozhodovať až 20. marca.

Európski ľudovci doteraz nad Fideszom privieral oči najmä preto, že členstvo tejto strany pre frakciu znamenalo v celoeurópskom súčte vždy významný počet hlasov v eurovoľbách a poslaneckých mandátov v EP navyše.

V utorok však EPP oznámil, že ďalší osud Fideszu v jej radoch je otázny, pričom o tejto otázke bude rokovať 20. marca. EPP sa tak rozhodla na základe listov od dvanástich členských strán z deviatich krajín, ktoré žiadajú vylúčenie alebo suspendovanie členstva Fideszu v EPP.

Orbán na EÚ a jej predstaviteľov dlhodobo útočí, najnovšie napríklad distribuuje list všetkým občanom Maďarska, v ktorom píše, že vedenie únie “úmyselne oslabilo vonkajšie hranice” bloku, aby vpustilo dnu viac migrantov.

List ide v línii viacerých doterajších vládnych reklamných kampaní, ktoré vykresľovali európskych predstaviteľov ako účastníkov sprisahania proti Maďarsku, na čele ktorého má byť americký finančník maďarského pôvodu George Soros.

Na plagátoch, ktoré visia po celom Maďarsku, je napríklad vyobrazený Soros spolu s predsedom EK a členom EPP Jeanom-Claudeom Junckerom a sprievodný text uvádza, že lídri EÚ riadiaci sa pokynmi Sorosa “spúšťajú experimentálne imigračné projekty s africkými krajinami”.


Zdroj