Bratislava 17. júla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASRFoto:SITA-Bratislavský samosprávny kraj)

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) rekonštruuje budovu Malokarpatského osvetového strediska v Modre v Pezinskom okrese od augusta 2018, ukončiť stavebné práce plánuje na jeseň 2020

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Pohľad na kaštieľ v Modre počas rekonštrukčných prác budovy Malokarpatského osvetového strediska

Ako dnes uviedla hovorkyňa kraja Lucia Forman, celkový rozpočet vyčlenený na obnovu kaštieľa je približne 3,7 mil. eur. Z toho 10 percent hradí štát prostredníctvom štátneho príspevku a 5 percent ide z rozpočtu BSK. Zvyšok je financovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko.

Kaštieľ v Modre má už novú strechu. Nejde iba o jedinú zmenu v areáli kaštieľa. V pláne je aj spevnenie vonkajšieho nosného múru a výstavba záhradného domčeka, skladu a skleníka. Oživia aj interiér prostredníctvom nových podláh, výmeny poškodeného stropu a murovania nových priečok.

Projekt rekonštrukcie ovplyvňuje fakt, že kaštieľ je od roku 1963 Národnou kultúrnou pamiatkou, a teda všetky zásahy, vrátane farby okien a fasády, musí kraj konzultovať so zástupcami Krajského pamiatkového úradu.

Výsledkom rekonštrukcie by malo byť moderné kultúrno-kreatívne centrum regiónu s digitálno-dokumentačným strediskom aj študovňou a priestormi pre potreby výstav a podujatí. „Región potrebuje priestory, ktoré sú spoločným miestom pre rôzne podujatia, vzdelávacie či kultúrne aktivity, tak pre umelcov, žiakov, študentov, členov cechov, vinárov, vinohradníkov, ako aj verejnosť,“ uviedol predseda BSK Juraj Droba.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj