Kandidátku AfD opäť nezvolili za podpredsedníčku nemeckého parlamentu

Berlín 13. decembra 2018 (SITA/AP/HSP/Foto:Mariana Harder-Kühnel Twitter)

Nemecký parlament vo štvrtok odmietol ďalšiu kandidátku protiimigrantskej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) na post podpredsedníčky Bundestagu. Za Marianu Harder-Kühnel hlasovalo len 241 poslancov, proti ich bolo 377 a 41 zákonodarcov nehlasovalo

Na snímke Mariana Harder-Kühnel

V Bundestagu je dlhé roky zvykom, že po jednom podpredsedníckom poste má vždy každá z parlamentných strán, AfD je však už od začiatku súčasného volebného obdobia pred vyše rokom bez podpredsedníckej stoličky.

Strana, ktorá je napriek jej snahe o umiernenú rétoriku obviňovaná z prepojenia na krajne pravicové kruhy a niektorí jej členovia aj zo sympatií k fašizmu, na post podpredsedu parlamentu nominovala už v októbri 2017 Albrechta Glasera. Proti jeho nominácii sa však zdvihla vlna kritiky a v médiách sa pretriasali viaceré jeho problematické výroky, napríklad jeho vyjadrenie, že sloboda náboženstva by sa nemala vzťahovať na islam.

Mariana Harder-Kühnel sa považovala za kompromisnú kandidátku, keďže sa v strane radí k umiernenému krídlu a nie sú známe žiadne skutočnosti alebo jej výroky, na základe ktorých by sa dala spájať s krajnou pravicou.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj