Bratislava 23. januára 2019 (HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)

Keďže sa blížia prezidentské voľby, je na mieste si pripomenúť niektoré kontroverzné činy a výroky kandidátov na prezidenta Slovenskej republiky. Dnes si rozoberieme spoluzakladateľa strany SaS Roberta Mistríka

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke kandidát na prezidenta SR, vedec a podnikateľ Robert Mistrík

Kandidát na prezidenta Robert Mistrík, ktorý sa tvári ako nezávislý, no pritom ho podporuje (aj finančne) neoliberálna strana SaS, sa už takmer rok usmieva na bilboardoch po celom Slovensku. Podľa mnohých názorov je to porušenie zákona, keďže predvolebná kampaň sa začala len pár dní dozadu, keď predseda parlamentu vyhlásil voľby. Mistrík však tvrdí, že všetko je v poriadku.

Mistríkova kampaň je v podstate na vlas rovnaká ako predvolebná kampaň súčasného (ne)slovenského prezidenta Andreja Kisku. Vytváranie vizuálneho smogu s prázdnymi frázami. Ale nie je sa ani čo čudovať. Mistríkovi robí kampaň rovnaká marketingová agentúra ako Andrejovi Kiskovi.

Mistrík sa ani nijako netají, že Kiska je jeho vzor a chce ísť v jeho šľapajách. Je preto dôležité, aby sa ľudia dozvedeli, čo je Mistrík zač, aby znovu neurobili tú istú chybu ako pri Andrejovi Kiskovi, keď sa táto marketingová figúrka stala prezidentom SR a až neskôr vyplávali na povrch jeho škandály, či liberálne a “slniečkarské” svetonázory, ktoré sú v rozpore s názormi bežných ľudí žijúcich na Slovensku.

Je dôležité, aby ľudia vedeli, že Mistrík je proimigračne naladený, podobne ako aj kandidát SMERu Maroš Šefčovič, ktorý sedel v európskej komisii vtedy, keď EÚ nútila svoje členské krajiny, vrátane Slovenska, aby prijali povinné migračné kvóty. Viac o tejto téme sa dočítate tu.

Robert Mistrík svoje názory ohľadom migrácie prezentoval v diskusii Denníka N, v máji minulého roka. Najprv začal obšírne: “To je zložitý problém, ktorý nevyriešime inak, ako keď pôjdeme po príčinách. Ak máme riešiť príčiny, tak sa musíme zamyslieť, odkiaľ títo ľudia prichádzajú, aké sú ich motívy, čiže oni prichádzajú buď z Ázie, alebo zo Severnej Afriky. Jeden z dôvodov, prečo sem prichádzajú, je vojna v Sýrii a veľká nestabilita v Afganistane. Potom sú to zlé životné podmienky v Afrike. Jedna z foriem, ako tomu predchádzať, je pomôcť týmto ľuďom.”

Mistrík si však nemyslí, že by sme mali stavať ploty pred migrantmi: “Migrácia sa nedá vyriešiť plotmi.”

V podstate Mistrík skritizoval politiku Viktora Orbána. Ten totiž v čase veľkej migračnej vlny po balkánskej trase postavil na hranici so Srbskom plot, čím sa mu podarilo zabrániť príchodu imigrantov do Maďarska a tým vlastne zachránil aj Slovensko.

Ak by bolo podľa Mistríka a žiaden plot by nebol postavený, migranti by si veselo chodili po Maďarsku a zrejme aj po Slovensku. A Mistrík sa chce stať prezidentom Slovenskej republiky. Naozaj Slovenskej?

Následne sa Mistrík pustil do obhajoby multikulturalizmu: “My sme neboli zvyknutí na multikulturalizmus. Multikulturalizmus obohacuje krajinu. Vidíme to v Amerike, vidíme to v iných krajinách.”

Kandidát na prezidenta Robert Mistrík teda jasne prezentoval svoje proimigračné názory. Nechce stavať žiadne ploty v prípade vlny migrantov a naopak, chce multikultúrnu krajinu.

Multikulturalizmus v skutočnosti zlyhal na plnej čiare. Môžeme to vidieť v USA a v západných európskych krajinách. S príchodom imigrantov z nekompatibilných kultúr sa jasne zvyšuje kriminalita, zvyšujú sa hlavne sexuálne útoky na ženy, vytvárajú sa tzv. no go zóny, dochádza k teroristickým útokom a celkovo sa krajina mení na obraz novoprichádzajúcich. Takúto politiku zrejme chce podporovať Robert Mistrík, ak bude zvolený na post prezidenta Slovenskej republiky.

Kontroverzné hlášky Roberta Mistríka si môžete vypočuť v tomto videu v čase od 50. minúty:

Kto bude nový Kiska?

Prezident Andrej Kiska definitívne oznámil, že nebude kandidovať za prezidenta. Ešte v ten deň oznámil kandidatúru vedec a zakladateľ SaS Róbert Mistrík. Svoju kandidatúru potvrdila aj právnička Zuzana Čaputová z Progresívneho Slovenska a KDH chce, aby ich kandidátom bol Maroš Čaučík z Dobrej noviny. Môže sa zopakovať príbeh neznámeho Kisku, ktorý vo voľbách porazil politicky skúseného predsedu Smeru Roberta Fica? V prvej prezidentskej debate Denníka N budú diskutovať Róbert Mistrík, Zuzana Čaputová a Maroš Čaučík. Diskusiu moderuje Monika Tódová.

Uverejnil používateľ Denník N Streda 30. mája 2018

Samuel Gdovin


Zdroj