Bratislava 28. januára 2020 (HSP/Foto:Erik Radačovský PS/Spolu Facebook)

Protestujú proti údajnému fašizmu, no sami majú na kandidátke človeka, ktorý sa správal ako fašista. Kandidát koalície Progresívne Slovensko/Spolu, Erik Radačovský v minulosti písal, že Rómovia sú opice, ktoré treba strieľať. Progresívci sa však svojho kandidáta zastali a tvrdia, že to bola len mladícka nerozvážnosť a svoj skutok ľutuje

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Erik Radačovský

Erik Radačovský, ktorý dostal 87. miesto na kandidátnej listine PS/Spolu, sa vo viacerých statusoch a komentároch na sociálnej sieti Facebook prezentoval otvorene rasisticky a nevyhýbal sa ani názoru, že väčšina Rómov by si zaslúžila popravu. Informuje o tom portál Aktuality.sk či topky.sk.

Statusy písal medzi rokmi 2012 až 2014 na svojom súkromnom profile a zrejme na nich aj zabudol, keďže „svietili“ aj pri jeho novej propagačnej predvolebnej profilovej fotografii verejne, až kým si to nevšimli médiá. Jeho protirómske vyjadrenia z minulosti zahŕňali tak komentovanie medializovaných incidentov, ako aj situácie z bežného života. „Cigáni v posilke, no smrad jak po opicoch,“ napísal 11. mája 2012.

O necelé dva týždne zazdieľal príspevok televízie JOJ so svojím komentárom: „Toto sú ľudia? To sú opice, ktoré treba strieľať všetkých. A som rasista a čo dopi*i.“

V komentároch k príspevku ešte dodal: „Hovorím. 99,5% Cigáňov si zaslúži guľku.“

Paradoxne progresívec Radačovský svojho času kritizoval aj mimovládku Ľudia proti rasizmu, v ktorej pôsobila jeho terajšia spolukandidátka a takpovediac šéfka Irena Biháriová (podpredsedníčka progresívcov).

„Ľudia proti rasizmu sú kok*ti, aj všetci, čo obraňujú tie čierne hovädá… A moralisti, naserte si,“ napísal na sociálnej sieti.

V podobnom duchu mu urobila radosť aj ďalšia nepríjemná situácia, pri ktorej sa zrejme niekto zranil: „Cigáň uteká, potkne sa, rozbije papuľu o obrubník a deň je hneď krajší.

Progresívec napísal podobných rasistických komentárov približne 20. Dnes sa už ale za svoje slová kajá:

„Dnes sa za to neskutočne hanbím a každému, koho sa toto moje konanie v mladosti dotklo sa úprimne a od srdca ospravedlňujem. Som presvedčený, že sme si všetci rovní a nezáleží na tom, akú máme farbu pleti alebo ktoré vierovyznanie vyznávame. Hrdo sa hlásim k tomu, že som liberál. Som za to, aby mal každý rovnakú možnosť niečo v živote dosiahnuť. Či to bude chalan z Bratislavy alebo Róm zo Sobraniec,“ napísal na sociálnej sieti.

Strana vyzdvihuje, že Radačovský sa dokázal zmeniť

Za svojho kandidáta sa postavila aj dvojkoalícia Progresívne Slovensko/Spolu:

„Erik je pozitívnym príkladom človeka, ktorý dokázal prehodnotiť svoje názory, vytriezvel z nich a naopak začal sa angažovať proti rasizmu a extrémizmu. Dnes je z neho angažovaný človek, ktorí bol účastníkom všetkých protikotlebovských demonštrácií na Východnom Slovensku,“ povedala hovorkyňa koalície Silvia Hudáčková.

Ako sa teda ukazuje, ak sa jedná o liberálov stačí, aby sa človek za svoje konanie z minulosti ospravedlnil a všetko je v úplnom poriadku.

Podobne to bolo aj v prípade študenta bratislavského gymnázia Emila Hodála, ktorý na Facebooku napísal, že treba vystrieľať všetkých pronárodne cítiach ľudí:

„Tak Čaputová vyhrala a prvé čo spraví je, že zatočí s opicami a antisemitami, ako ste vy. Členov tejto skupiny máme označených a budete prví, ktorých budeme strieľať. Nech žije EÚ! Nech žije Zuzana! Nech skape slovenská štátnosť a samostatnosť!!“ napísal sfanatizovaný mladý volič Čaputovej.

Prezidentku Čaputovú a koalíciu PS/Spolu spája aj ďalší prípad. Vtedajšia zamestnankyňa prezidentky Henrieta Hajtová totiž počas národného pcohdou za život nazvala účastníkov tejto demonštrácie, úchylákmi, invizítormi a pedofilmi.

Opäť však stačilo, aby sa ospravedlnila a hneď na to ju vo svojich radoch zamestnala strana Spolu.

Podobne je to aj v prípade strany Most-Híd, ktorá južné Slovensko oblepila bilboardami ako bojujú proti extrémizmu. Pritom ich minister životného prostredia spolu so svojím bratom robili výtržnosti v čínskej reštaurácii a podľa svedka mali údajne aj rasistické narážky, keď údajne hovorili Čínskym zamestnancom reštaurácie, aby išli domov do Číny.

Minister sa síce hneď na druhý deň za svoje vyčíňanie ospravedlnil a podal demisiu, no predseda strany Béla Bugár chce, aby zostal na kandidátke do blížiacich sa volieb.

Je však veľmi zaujímavé, že ospravedlnenie sa prijíma len v prípade liberálnych politikov, či aktivistov.

Samuel Gdovin

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj