Vancouver 17. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Carolyn Kaster)

Kanada hľadá spôsob, ako odstúpiť od veľkého zbrojného kontraktu so Saudskou Arábiou, uzavretého v roku 2014. Snaha vypovedať zmluvu súvisí s kritikou kráľovstva ohľadom vraždy investigatívneho novinára Džamála Chášukdžího a úlohy Rijádu v jemenskom konflikte

Na snímke kanadský premiér Justin Trudeau

Vyhlásil to v nedeľu kanadský premiér Justin Trudeau. Informovala o tom agentúra AFP.

Trudeau už v minulosti povedal, že bude “mimoriadne náročné” odstúpiť od dohody podpísanej predchádzajúcou konzervatívnou administratívou bez toho, aby “museli Kanaďania zaplatiť nehoráznu pokutu”.

Kanadský premiér v kontexte vraždy Chášukdžího, ku ktorej došlo na konzuláte Saudskej Arábie v Istanbule, uviedol, že “vražda novinára je absolútne neprijateľná”. Kanada však podľa jeho slov “zdedila” po predchádzajúcom premiérovi kontrakt s Rijádom na dovoz ľahkých obrnených vozidiel v hodnote 15 miliárd dolárov, od ktorého nie je jednoduché odstúpiť. Ako totiž Trudeau spresnil ešte v októbri v interview pre rozhlasovú stanicu CBC, zmluvná pokuta za nedodržanie predmetnej dohody predstavuje jednu miliardu dolárov.

Premiér v tejto súvislosti dodal, že jeho administratíva sa i napriek tomu zaoberá touto otázkou a snaží sa nájsť spôsob, ako odstúpiť od kontraktu. Kanadský predseda vlády je pritom dlhodobo vystavený kritike politických oponentov, ako aj ľudskoprávnych organizácii za to, že sa mu ešte stále nepodarilo danú dohodu zrušiť.

Na základe zmluvy uzavretej v roku 2014 by kanadský zbrojársky podnik General Dynamic Land Systems-Canada mal saudskoarabským ozbrojeným silám dodať 928 kusov ľahkých obrnených vozidiel a šesť obrnených transportérov.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj