Washington 13. augusta 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Potenciálne nebezpečný asteroid, ktorý je väčší ako Veľká pyramída v Gíze, známa tiež ako Cheopsova, sa koncom augusta priblíži k Zemi, svedčia o tom dáta NASA

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Asteroid 2019 OU1 má priemer 160 metrov, čo je o 20 metrov viac ako najznámejšia egyptská pyramída.

28. augusta bude 2019 OU1 40 krát bližšie k Zemi ako Venuša. Asteroid má minúť našu planétu vo vzdialenosti približne jeden milión kilometrov.

Európska vesmírna agentúra (ESA) obnovila zoznam kozmických objektov, ktoré môžu potenciálne ohroziť Zem.

Za najbližší incident je podľa dátumu považovaná hypotetická zrážka Zeme s asteroidom 2006QV89. Podľa odhadu odborníkov agentúry sa to môže stať 9. septembra tohto roku.

Pravdepodobnosť tejto udalosti činí jednu šancu zo sedem tisíc. Dnes sa asteroid nachádza približne 6,7 milióna kilometrov od Zeme.

Na prvom mieste v zozname potenciálnych hrozieb stojí asteroid 2010RF12.

Experti sa domnievajú, že k nebezpečnému zblíženiu telesa so Zemou dôjde v roku 2095. Pravdepodobnosť zrážky je jedna ku 16.

Ešte v máji informovali o tom, že k našej planéte by sa počas desiatich rokov malo priblížiť celkom šesť asteroidov. Jedným z nich je aj asteroid zvaný Apophis, ktorý pre našu Zem predstavuje potenciálne nebezpečenstvo. Odborníci totiž varovali, že v prípade kolízie tu existuje riziko globálnej katastrofy.

Prvý vesmírny objekt bude našu planétu míňať v roku 2027, myslia si vedci z Laboratória prúdového pohonu (Jet Propulsion Laboratory), ktorá sa nachádza neďaleko Pasadeny v Kalifornii.

Podľa predbežných odhadov má mať “prvý” asteroid 1990 MU v priemere 2,8 km. Následne sa k Zemi priblíži ďalších päť planétiek. Posledným zo šiestich asteroidov má byť práve Apophis, ktorý by mal byť viditeľný aj voľným okom. Vedci očakávajú, že sa objaví v roku 2029, aj keď ešte vo februári tohto roka predpovedali, že nás minie až v roku 2036.

NASA nedávno zároveň uviedla, že sa asteroid Apophis zrazí so Zemou, čo povedie ku globálnej katastrofe.

Teraz v Laboratóriu prúdového pohonu trvajú na tom, že žiadny zo šiestich asteroidov nebude pre Zem predstavovať hrozbu. A to aj napriek tomu, že dva z nich sa objavia vo vzdialenosti menšej, ako je vzdialenosť Zeme od Mesiaca.

Šéf NASA tiež skôr vyzýval ľudí k tomu, aby sa pripravili na stret s kozmickými objektmi. Podľa odhadov odborníkov sa v priestore v blízkosti Zeme môže nachádzať približne 17 tisíc neobjavených asteroidov.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj