K “miliónovému pochodu” v Sudáne sa pripojili obrovské davy protestujúcich

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Chartúm 2. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)

Obrovské davy demonštrantov sa vo štvrtok pripojili k tzv. miliónovému pochodu za nastolenie civilnej vlády v Sudáne po tom, ako rokovania s vládnucou vojenskou radou o vytvorení spoločného vedenia poznačili nezhody. Informovala o tom tlačová agentúra AFP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Podľa svedectva jej korešpondenta sa protestujúci zhromaždili pred budovou armádnej centrály v hlavnom meste Chartúm v najväčšom počte za posledných niekoľko dní.

Podľa utorkového vyhlásenia sudánskej organizácie Zväz za slobodu a zmenu má toto zhromaždenie potvrdiť “hlavnú požiadavku” protestného hnutia, ktorou je prechod k civilnému režimu. Demonštranti v posledných dňoch spevnili svoje barikády pri armádnej centrále.

Nové, zmiešané vedenie má nahradiť vojenskú radu, ktorá v Sudáne prevzala moc po zosadení dlhoročného prezidenta Umara Bašíra z 11. apríla, čomu predchádzali niekoľko mesiacov trvajúce opozičné protesty. Rokujúce strany sa však zatiaľ nedokázali dohodnúť na rozdelení kresiel medzi zástupcov civilného sektora a armády. Protestujúci vyčítajú vojenskej rade, že “kopíruje zosadený režim” na čele s Bašírom.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj