Bratislava 14. augusta 2019 (HSP/Planet-today/Foto:Planet-today,Wikimedia)

Štyri ostrovy Južnej skupiny Kurilských ostrovov patriace RF ako politickému a právnemu nástupcovi po Sovietskom zväze a považované japonskou stranou za sporné, sa objavili na mape Japonska na trase pochodu olympijského ohňa. Táto mapa bola zverejnená na oficiálnej stránke Letných olympijských hier 2020 v Japonsku

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračný obrázok

Podľa internetovej stránky podujatia sú ostrovy Kunašir, Šikotan, Iturup a skupina ostrovčekov Habomaj súčasťou prefektúry Hokkaido. Ako uvádza portál MK, po kliknutí na jeden z ruských ostrovov bude používateľ presmerovaný do sekcie s trasou pochodu olympijského ohňa na japonskom ostrove Hokkaido.

Japonsko sa pri nárokoch na časť ostrovov Južnej skupiny Kurílských ostrovov odvoláva na dvojstrannú zmluvu zo Šimody zo 7. febrára roku 1855 (formálne celý názov zmluvy znie – Zmluva o obchode, navigácii a hraniciach medzi Japonskom a Ruskom).

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Zobrazenie na mape, stav k roku 1855 podľa Zmluvy zo Šimody a k roku 1875 podľa Zmluvy zo Sankt-Peterburgu (Petrohradu), resp. po roku 1945.

Rusko, ako politický a právny nástupca po ZSSR, vychádza predovšetkým z dohody uzavretej na konferencii na Jalte vo februári 1945, podľa ktorej Stalin súhlasil, že sa pridá ku Spojencom a vstúpi do vojny s Japonskom. Na oplátku mal Sovietsky zväz získať kontrolu nad južným Sachalinom a celými Kurilami. Týždeň pred kapituláciou Japonska ZSSR naozaj začalo vojnu s Japoncami a následne Sovieti v súlade s dohodou zabrali Sachalin a Kurily. Sovietsky zväz potom oficiálne označil Kurilské ostrovy za nedeliteľnú súčasť svojho územia.

Ako to vyzerá dnes

Predstavitelia japonskej vlády v minulosti vzniesli oficiálne protesty kvôli návštevám (ruských) Kurilských ostrovov vládnymi predstaviteľmi RF. Rovnako tak aj zo strany Ministerstva zahraničných vecí RF bola doručená diplomatická nóta veľvyslancovi Japonska v súvislosti s porušeniami, ktorých sa mali dopustiť japonskí návštevníci južných ostrovov Kuríl v rámci bezvízového styku.

Podľa japonskej strany nie je záležitosť stále uspokojivo doriešená a preto naďalej nie je možné uzavrieť medzištátnu mierovú zmluvu, podľa ruskej strany nie je čo riešiť a uzavretiu zmluvy, okrem japonskej neochoty, nič nebráni.

preklad a úprava: Milan Paulus

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj