Adelaide 24. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:flickr)

Teplota vzduchu v južných oblastiach Austrálie dosiahla vo štvrtok takmer 48 stupňov Celzia. Ide o prekonanie doterajších teplotných rekordov. V dôsledku dehydratácie a vyhladovania uhynulo vo vysušenej krajine viac ako 90 divokých koní a zo stromov padajú teplom vyčerpané netopiere. Informovali o tom agentúra AFP a spravodajská stanica BBC

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Meteorologický úrad zverejnil merania, podľa ktorých dosiahla teplota severne od Adelaide 47,9 stupňa Celzia, pričom priamo v regionálnej metropole štátu Južná Austrália to bolo 46,2 stupňa Celzia. Podľa AFP horúčavy prekonali doterajší rekord z roku 1939.

Obyvatelia Adelaide sú na horúce letá v tejto zemepisnej šírke zvyknutí, aktuálne teploty sú však náročné aj pre nich. Vo viac než 13 mestách v štáte Južná Austrália zaznamenali lokálne rekordy. Za uplynulých 24 hodín vyhľadalo lekárku starostlivosť v dôsledku tepla 44 ľudí.

“Nezabudnite skontrolovať svojich starších priateľov, príbuzných a susedov, ale aj tých, ktorí sa necítia dobre,” uviedla na Twitteri záchranná služba.

Zdravotníci taktiež varovali pred kontaktom so stovkami teplom omráčených netopierov, ktoré padajú zo stromov v parkoch.

V austrálskom Severnom teritóriu pri meste Alice Springs spôsobili horúčavy minulý týždeň priamo vo vysušenom vodnom zdroji smrť viac ako 90 divých koní. Okolo 40 zvierat zomrelo na dehydratáciu a hlad, zvyšné trpiace kone utratili, píše BBC. Šokujúce fotografie zachytávajúce desiatky mŕtvych zvierat sa šíria internetom.

“Očakávame, že mimoriadne situácie sa budú vyskytovať čoraz častejšie a nikto nie je naozaj pripravený a nemá zdroje na to, aby na ne reagoval,” uvádza sa vo vyhlásení regionálnej organizácie Central Land Council (CLC).

Austrálčania sa pred teplom ukrývajú v klimatizovaných priestoroch nákupných centier alebo sa idú schladiť k oceánu.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj