Brusel 8. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Fabian Bimmer)

Historický význam pádu Berlínskeho múru z novembra 1989 ocenili v piatok predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a predseda Európskeho parlamentu David Sassoli

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Juncker v správe pre médiá pripomenul, že keď ľudia z východného Nemecka na jeseň 1989 vyšli do ulíc, riskovali svoju vlastnú slobodu v snahe dosiahnuť slobodu pre všetkých.

„Ich odvaha strhla múry, ich jednota inšpirovala Európu a svet a ich pokojná revolúcia navždy zmenila priebeh histórie. Títo ľudia uzdravili európsky kontinent rozdelený vojnou a zmierili dejiny Európy s jej geografiou,“ komentoval šéf eurokomisie.

Dodal, že aj vďaka tým, ktorí mali odvahu strhnúť múr, celá jedna generácia mladých Európanov mohla zažiť obdobie mieru a slobody. Úlohou dnešných európskych politikov je podľa neho brániť slobodnú a demokratickú spoločnosť.

Juncker zdôraznil, že pre neho majú udalosti spred 30 rokov aj osobný rozmer: 9. novembra 1989 sa totiž po troch týždňoch prebral z kómy, do ktorej upadol po vážnej dopravnej nehode. V deň, keď sa prebral, televízne stanice vysielali zábery zachytávajúce pád Berlínskeho múru.


Predseda Európskeho parlamentu vyjadril presvedčenie, že pád Berlínskeho múru je zakladajúcim momentom súčasnej Európy, ktorý viedol k jej posilneniu.

„Pred tridsiatimi rokmi bola Európa znovu zjednotená a zmierená – fyzicky, ale aj politicky – okolo myšlienok demokracie a slobody,“ uviedol Sassoli.

„Pád múru predstavoval koniec nočnej mory pre milióny Európanov, ktorí boli pri hľadaní spravodlivosti a túžby po slobode odsunutí na okraj spoločnosti, potrestaní alebo dokonca zabití,“ uviedol a dodal, že dnešné generácie nesmú na túto lekciu zabudnúť. „Musíme si pamätať na berlínsku mládež a mať rovnakú odvahu pokračovať v ničení múrov a predsudkov, poraziť nacionalizmus a pracovať pre Európu založenú na solidarite,“ vyhlásil šéf EP.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj