Prešov 7. apríla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Maroš Černý)

Jubilujúci fotograf a hudobník Antonín Žižka pripravil pre milovníkov umenia výber zo svojho fotoarchívu, kde siahol do vyše 50-ročnej histórie. Vychutnať si ho môžu návštevníci Galérie Átrium v Prešove. Tí poznajú tvorbu autora už z kolektívnych výstav, tentoraz pri príležitosti jeho životného jubilea 75 rokov, dostal priestor prezentovať sa samostatne

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke fotograf a hudobník Antonín Žižka počas výstavy, na ktorej prezentuje výber z fotoarchívu viac ako 50-ročnej svojej tvorby v Galérii Átrium v Prešove

Ako informoval kurátor výstavy Ladislav Cuper, vystavených je celkovo 111 fotografií, čo je najviac vystavených diel autora počas jednej výstavy v galérii. O autorovi prezradil, že v jeho tvorbe dominuje divadlo, ktoré bolo po dlhé roky jeho pracovným prostredím. Ako hudobník hral v PUĽS-e i v Divadle Jonáša Záborského (DJZ), spolupracoval s činohrou Ukrajinského národného divadla, dnešným Divadlom Alexandra Duchnoviča. Mapoval ich život niekoľko desaťročí. „Vzácne sú snímky, ktoré dokumentujú výstavbu novej budovy DJZ, či rekonštrukciu historickej budovy tohto divadla. Zvečnil mnohé inscenácie i herecké legendy,“ uviedol Cuper. Výstava ponúka aj portréty dievčat, ktoré sú ukážkou komerčnej tvorby, zaujímavé sú jeho pohľady na krajinu a vybral tiež zábery zaujímavej architektúry, ktoré vznikli na služobných cestách po svete.

Antonín Žižka sa narodil v Strážnici na Južnej Morave, kde vznikli aj jeho prvé fotografie nafotené na známom folklórnom festivale. Po absolvovaní štúdia sa ako vojak z povolania zamestnal v posádkovej hudbe v Bratislave a vo Vyškove na Morave. Po 15-ročnej službe v armáde sa dostal do civilu a zúčastnil sa viacerých pracovných konkurzov. Vybral si PUĽS v Prešove, kde ho lákali zahraničné zájazdy. So súborom precestoval celú Európu, bol tiež v USA. Neskôr však dostal zákaz vycestovať za hranice, aj z toho dôvodu prijal ponuku hrať v orchestri DJZ.

Prvý fotoaparát Pionier dostal Žižka, keď mal sedem rokov. Fotografoval ako nadšenec na zvitkový film, snímky si vyvolával sám doma v kúpeľni. Aby sa zdokonalil, učil sa od profesionálov. Až oveľa neskôr sa dostal k digitálu. Jeho fotografie z jednotlivých predstavení sa dostali na plagáty, do novín, divadelných programov a boli súčasťou propagačných materiálov umeleckých súborov. Na výstave v Átriu sa nachádzajú aj fotky prešovských hereckých ikon, ako Kveta a Jozef Stražanovci, Marián Geišberg, Slavomír Benko, Štefan Senko, Júlia Korpášová či Elena Kušnierová.

Vystavoval doma, tiež v Belgicku, Francúzsku, Nemecku, Poľsku a Maďarsku. Jeho aktuálna výstava v Galérii Átrium, na ktorej je výber z jeho fotoarchívu z rokov 1966 až 2018. potrvá do 1. mája.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj