Praha 11. septembra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA-Diana Černáková)

Věra Jourová, budúca podpredsedníčka novej Európskej komisie, sa porozprávala s českými novinármi v Bruseli. Oznámila, že sa nebojí tlaku, ktorý by na ňu mohol byť vyvinutý zo strany niektorých krajín kvôli dodržiavaniu princípov demokracie a právneho štátu. A takisto vyjadrila potrebu robiť svoju prácu inak, v porovnaní so svojim predchodcom Fransom Timmermansom

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Věra Jourová

Nebojím sa tlaku. Som presvedčená, že je potrebné pokračovať v dialógu s krajinami višehradskej štvorky. To je región, ktorý je mi blízky a ktorému rozumiem,” oznámila svoj názor Jourová.

Zároveň priznala, že jej doterajšia práca, ktorú vykonávala, nebola tak politicky náročná.

Prvé cesty do Maďarska a Poľska

Čo sa týka jej novej pozície, oznámila Jourová, že má v pláne ju vykonávať inak, ako jej predchodca Timmermans. Práve jeho si medzi vládami krajín príliš neobľúbili. Svoj kritický postoj na jeho adresu vyjadrovali, nielen premiéri Poľska a Maďarska, ale rovnako aj predseda vlády Andrej Babiš, ktorý tvrdil, že Timmermans sa vzdialil realite postkomunistických krajín strednej Európy. Jourová vyhlásila, že nemieni byť “druhý Frans Timmermans a veci bude riešiť podľa seba. Čo sa týka jej prvých destinácií, oznámila Jourová, že jej prvé destinácie budú Maďarsko a Poľsko.

Európa nie je bojisko. Európa je pre mňa dialóg a vysvetľovanie, vnímanie sa navzájom. Ja mám rešpekt k názorom oponentov, takže si rada vypočujem názory kohokoľvek či už je to maďarská strana, poľská, alebo ktokoľvek ďalší,” oznámila eurokomisárka.

Pri rokovaní s von der Leyenovou boli témou dve ponuky. Prvá z nich bola funkcia podpredsednícka, ktorej súčasťou by bol dohľad nad hodnotami a transparentnosťou. V druhej by išlo o ekonomicky zamerané portfólio. Sama Jourová považuje získanie funkcie za nemalý úspech, a to aj napriek tomu, že predseda vlády Babiš vyjadroval pôvodne svoj záujem o ekonomickú oblasť.

Rozdielne názory s premiérom

Čo sa týka potenciálnych rozdielnych názorov s premiérom Babišom, môže ísť, napríklad o systém volieb do Európskeho parlamentu. Táto problematika totiž spadá práve do kompetencií Jourovej. Ide o to, že vo voľbách, ktoré prebehli tento rok v máji, využívali európske politické strany princíp, tzv. Spitzenkandidátov, keď v prípade víťazstva, a tiež na základe doterajšej praxe, lídri európskych politických frakcií, súčasne kandidáti na predsedu Európskej komisie. Napríklad, Andrej Babiš sa však vyjadril, že tento princíp v budúcnosti používať nechce.

Tak, aby sme, povedzme do dvoch rokov, mali jasnejšie v tom, ako sa bude voliť a ako sa posilní demokratická legitimita Európskej únie, dodala k tejto téme Jourová.

V neposlednom rade považuje komisárka za dôležitú tému transparentnosť únijných úradov. Myslí si, že môže priblížiť ľuďom fungovanie EÚ, ktoré bolo doteraz trochu odťažité. Aby ľudia vedeli, keď príde Európa s nejakým legislatívnym návrhom, ako veľmi sa lobovalo, kým a akou cestou. Ja si myslím, že tam máme určité dlhy, žeby sme mali byť transparentnejší,dodala na záver.

Počas konferencie v Bruseli informovala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová o zložení svojho tímu eurokomisárov. Věra Jourová získala post podpredsedníčky novej Európskej komisie, zo susedného Slovenska menovala von der Leyenová Maroša Šefčoviča na post svojho podpredsedu.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj