Hanoj 1. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Minh Hoang)

Vysokopostavená severokórejská diplomatka spochybnila v piatok nutnosť ďalších rozhovorov o denuklearizácii Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) so Spojenými štátmi s tým, že vodca Kim Čong-un zrejme tiež mení svoj názor

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Kim Čong-un

V rozhovore pre tlačovú agentúru Jonhap a niekoľko ďalších juhokórejských médií to povedala námestníčka severokórejského ministra zahraničných vecí Čche Son-hui. Vyhlásila, že jej krajina by mala byť aspoň primerane odmenená za viac ako rok, počas ktorého zastavila testovanie rakiet dlhého doletu a jadrových striel, a to zrušením aspoň niektorých sankcií OSN.

Dvojdňový summit prezidenta USA Donalda Trumpa so severokórejským vodcom Kim Čong-unom vo vietnamskom hlavnom meste Hanoj sa vo štvrtok skončil predčasne a bez dohody, pričom verzie USA a KĽDR o tom, prečo sa tak stalo, sa rozchádzajú.

“Premýšľam, či by sme mali pokračovať v rozhovoroch,” uviedla. Pripomenula Kimovo novoročné posolstvo, v ktorom uviedol, že jeho režim nebude mať inú možnosť, než aby sa usiloval o “odlišnú cestu” k dialógu, pokiaľ by USA neprijali vhodné recipročné kroky.

“Mám taký pocit, že (vodca Kim) trochu mení svoj názor” v súvislosti s vyjednávaním s USA, dodala. “Je to môj osobný pocit.”

Čche Son-hui pokračovala, že jej krajina už i tak prijala viacero opatrení vyjadrujúcich svoju dobrú vôľu. Predovšetkým, ako zdôraznila, Pchjongjang zastavil na 15 mesiacov svoje jadrové a raketové skúšky.

Americký prezident podľa vlastných slov rokovania opustil vo chvíli, keď severokórejský vodca Kim žiadal úplné zrušenie amerických sankcií uvalených na KĽDR. Severokórejský minister zahraničných vecí Ri Jong-ho však medzičasom toto Trumpovo tvrdenie poprel a uviedol, že Kim Čong-un žiadal čiastočné, nie úplné zrušenie sankcií výmenou za demontáž svojho najväčšieho jadrového zariadenia v Jongbjone za prítomnosti amerických expertov.

Obe strany však po summite zároveň opäť potvrdili svoj záväzok pokračovať vo vzájomnom dialógu.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj