Washington 23. októbra 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-J. Scott Applewhite)

 

Generálny riaditeľ spoločnosti Amazon Jeff Bezos predstavil “národný tím”, ktorý by chcel vytvoriť vesmírny modul, ktorý v roku 2024 odvezie astronautov na Mesiac. Na projekte sa podieľajú Bezosova spoločnosť Blue Origin, ďalej Lockheed Martin, Northrop Grumman a Draper. Podnikateľ porozprával o návrhu na 70. Medzinárodnom astronautickom kongrese vo Washingtone

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Jeff Bezos

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) pôvodne plánoval návrat na Mesiac v roku 2028, no americký viceprezident Mike Pence oznámil, že vláda chce dosiahnuť tento cieľ už o štyri roky skôr.

Program nazvali Artemis podľa sestry boha Apolóna. Súčasný plán počíta s tým, že modul odštartuje z vesmírnej stanice Gateway na obežnej dráhe Mesiaca. NASA predtým uviedla, že chce modul pozostávajúci z troch častí, no necháva otvorené dvere aj iným návrhom.

Bezos uviedol, že jedna časť modulu, ktorú vyrobí Northrop Grumman, povezie ostatné dve časti z Gateway nižšie na obežnú dráhu. Odtiaľ dopraví posádku na povrch Mesiaca ďalšia časť, ktorú zostaví Blue Origin, pričom použije nový motor BE-7, ktorý v súčasnosti vyvíja. Lockheed Martin skonštruuje poslednú časť, ktorá vynesie astronautov späť na orbitu. Firma Draper okrem iného zabezpečí elektronické systémy.

Ponuka “národného tímu” bude súťažiť s inými spoločnosťami, ktoré chcú získať kontrakt na zostavenie modulu. Víťaza plánujú oznámiť počas nasledujúcich mesiacov.

 

Príspevok Jeff Bezos predstavil tím, ktorý by chcel vytvoriť modul na pristátie na Mesiaci zobrazený najskôr Hlavné správy.

Zdroj