Damask 16. októbra 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP)

Jednotky Sýrskej arabskej armády (SAA) v utorok 15. októbra vstúpili do nedávno opustenej americkej vojenskej základne v blízkosti mesta Manbidž v severnej Sýrii

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke jednotky SAA

Na záberoch je vidieť, že na bývalej americkej základni doteraz stále postavené stany, niektoré sú so zabudnutým alebo opusteným vybavením, ktoré zostalo vo vnútri. Americkú základňu vybudovali po oslobodení oblasti od bojovníkov Islamského štátu.

O deň skôr sa objavili zábery, na ktorých vojenské vozidlá americkej armády a Sýrskej arabskej armády (SAA) prešli na jednej ceste, spájajúcej mestá Manbidž a Ajn alArab blízko cesty M4 v severovýchodnej Sýrii.

Na záberoch možno pozorovať, ako vozidlá oboch krajín idú opačným smerom. Sýrska arabská armáda a Sýrske demokratické sily pod vedením Kurdov v nedeľu 13. októbra uzavreli dohodu o rozmiestnení síl v tejto oblasti proti prebiehajúcej tureckej vojenskej operácii Prameň mieru.

Turecká operácia v Sýrii

Turecký prezident Tayyip Erdogan 9. októbra oznámil začatie operácie Prameň mieru na severe Sýrie proti Strane kurdských pracujúcich, ktorá je zakázaná v Turecku a teroristickej skupine Islamský štát. V rovnaký deň zaútočilo turecké letectvo aj na mesto Ras alAyn v sýrskej provincii Hasaka. Náletom muselo čeliť i mesto Tell Abiad na hranici s Tureckom. Neskôr oznámili začatie pozemnej časti operácie.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj