New York 1. apríla 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Kirsty Wigglesworth)

Zamestnanci pobočky francúzskeho Louvru, Abú Zabí (SAE) nevedia, kde sa nachádza obraz maliara Leonarda da Vinciho s názvom Spasiteľ sveta (Salvator Mundi), ktorého prezentácia bola  pobočkou múzea odložená na dobu neurčitú. Informovali o tom noviny New York Times

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke obraz Leonarda da Vinciho Spasiteľ sveta (Salvator mundi)

Potom, čo bol obraz v aukcii predaný za 450 miliónov dolárov, sa stal tým najdrahším umeleckým dielom v histórii.

Podľa New York Times pobočka múzea Louvre v Abú Zabí v septembri roku 2018 zrušila plánované predstavenie obrazu, bez toho aby uviedla dôvody.

Oddelenie kultúry a cestovného ruchu Abú Zabí odmieta odpovedať na otázky a zamestnanci pobočky uvádzajú, že nemajú informácie o tom, kde sa obraz nachádza.

Parížsky Louvre tiež nedokázal zistiť, kde sa Spasiteľ sveta nachádza.

Francúzski predstavitelia však dúfajú, že obraz sa nájde, pretože ho plánujú zahrnúť do výstavy. Jej realizácia je naplánovaná pri príležitosti 500. výročia úmrtia Leonarda da Vinciho a bude sa konať v máji tohto roku.

Obraz Spasiteľ sveta od Leonarda da Vinciho bol dlho považovaný za stratený. V roku 2017 bol predaný súkromnému zberateľovi za 450 miliónov dolárov a stal sa najdrahším umeleckým dielom v histórii.

Podľa New York Times kúpil obraz saudský princ Bader bin Abdullah bin Mohammed bin Farhan Al Saud. Orgány Abu Zabi ale nezverejnili, akým spôsobom bol tento obraz získaný.

Pobočka Louvru, Abú Zabí, ktorá bola otvorená v roku 2017, je jediným múzeum na svete, okrem Francúzska, ktoré má povolené používať originálnu značku Louvre.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj