Dinard 6. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Hassene Dridi)

Francúzsky minister zahraničných vecí  Jean-Yves Le Drian v sobotu vyhlásil, že nastal čas skoncovať “s chaosom okolo brexitu”. Apeloval, aby Briti “veľmi rýchlo” predložili svoje návrhy, ako chcú tento stav riešiť. Zdôraznil tiež, že téma brexitu by nemala dominovať diskusiám EÚ

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Jean-Yves Le Drian

Na tlačovej konferencii, ktorá sa konala vo francúzskom meste Dinard po stretnutí ministrov združenia G7, Le Drian vyhlásil, že  nastal čas skoncovať s chaosom ohľadom odchodu Británie z EÚ. Uviedol, že je dôležité, aby “nám (Briti) veľmi rýchlo povedali, ako plánujú prekonať túto krízu”. V procese brexitu “nemôžeme žiť večne. V istej chvíli musí prísť odchod,” dodal Le Drian.

Britské vedenie a britský parlament podľa Le Driana musia chápať, že EÚ “sa nebude môcť sústavne zaťažovať vzostupmi a pádmi domácej britskej politiky”.

Le Drian nástojil, že “Briti nám musia veľmi rýchlo povedať, ako sa z tejto krízy dostanú”, čím podľa agentúry AFP naznačil očakávania svojej krajiny v súvislosti s blížiacim sa mimoriadnym summitom EÚ. Ten sa bude konať na budúcu stredu a bude venovaný brexitu.

“Ak bude ďalší odklad (termínu odchodu Británie z Únie), je nutné, aby Británia predstavila plán, ktorý zdôvodní túto žiadosť o odklad a treba tiež, aby tento plán obsahoval aj anticipáciu jasnej a dôveryhodnej politickej podpory,” vyhlásil Le Drian.

Agentúra AFP konštatovala, že Francúzsko sa pred mimoriadnym summitom EÚ usiluje zvýšiť tlak na britskú premiérku Theresu Mayovú. Napríklad francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že žiadosť Británie o predĺženie lehoty pre brexit nebude akceptovaná automaticky, čo podľa AFP znamená, že Británia by mohla EÚ opustiť bez dohody.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj