Rím 17. augusta 2019 (HSP/Foto:TASR/HSP/Foto:SITA/AP/ANSA-Matteo Bazzi)

Taliansky minister vnútra Matteo Salvini, ktorý už týždne odmieta prijať loď s migrantmi Open Arms, bude pravdepodobne prehlasovaný európskou Úniou

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Matteo Salvini

Šesť krajín EÚ sa totiž dohodlo, že si 147 hlavne afrických migrantov nachádzajúcich sa na palube záchrannej lode Open Arms, v blízkosti talianskeho ostrova Lampedusa, rozdelí.

Taliansko a Malta podľa v ich krajine platných zákonov odmietli povolenie na zakotvenie lode ako aj vylodenie cestujúcich. Talianská vládna koalícia je ale nejednotná. Zatiaľ čo sa minister vnútra Matteo Salvini snaží krajinu ochrániť, Premiér Giuseppe Conte Salviniho ho za jeho kroky odsudzuje.

Taliansky premiér Giuseppe Conte sa otvorene pustil do boja proti Salvinimu keď prehlásil, že: „Francúzsko, Nemecko, Rumunsko, Portugalsko, Španielsko a Luxembursko sú pripravené privítať migrantov.“ a dodal . „Opäť moji európski kolegovia ponúkajú pomocnú ruku,“, zatiaľ čo Salviniho obviňuje z „nečestnej spolupráce“.

Conte kritizuje to, čo nazýva Salvininho „posadnutým zameraním sa“ na imigračnú politiku, ktorá sa vraj obmedzuje len na frázu „uzavreté prístavy“.

Salvini minulý týždeň uviedol, že jeho pravicová strana už nebude podporovať súčasné spojenectvo s hnutím 5 hviezd. Taliansky minister vnútra dúfa, že sa nové voľby budú konať čoskoro, a že sa pokúsi využiť rastúcu popularitu svojej strany.

Situácia v Taliansku je teda veľmi napätá a podľa všetkého toto napätie ani tak rýchlo neskonči. V Líbyi totiž zúri občianska vojna, a preto nie je táto africká krajina schopná toky migrantov cez stredozemné more do Európy kontrolovať, ani v najmenšej miere.

Ďalšia záchranná loď Ocean Viking, ktorú prevádzkujú SOS Mediterranee a Doctors without Borders (MSF), už teraz hľadá prístavisko s viac ako 350 migrantmi na palube. Ale aj táto loď je len špičkou na vrchole ľadovca. Predpokladá sa, že záchranných lodí masívne pribudne.

Líbyjský premiér Fayez al-Sarraj už pred mesiacom varoval, že je na cestu do Európy pripravených až 800 000 afrických migrantov. Či budú, aj pri takýchto počtoch, predstavitelia šiestich krajín, ktoré prijali migrantov s lode Open Arms, ochotní byť ďalej solidárni, sa dopredu povedať nedá. Je skôr viac a viac pravdepodobné, že sa tieto krajiny budú snažiť tlačiť na ostatné členské štáty EÚ, aby tiež migrantov prijali.

U nás na Slovensku máme zatiaľ našťastie vládu, ktorá sa k prijímaní migrantov stavia negatívne. Sú však aj opozičné strany, ktoré sa momentálne všetkými možnými a nemožnými spôsobmi snažia dostať k moci, a ktoré sú k takejto solidarite a príjmaniu migrantov viac než pozitívne naklonené.

Nedávne vyhlásenia ex-prezidenta, a súčasného predsedu strany Za ľudí, Andreja Kisku hovoria za všetko”  pri utečencoch by sme mali v sebe nájsť tú morálnu povinnosť a prijať, ukázať, že sme moderný, vyspelý štát a prijať aspoň zopár tisícok ľudí,” .

Andrea Lopatková

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj