Moskva 10. marec 2020 (HSP/The Barents Observer/Foto:SITA/AP/Sputnik, Kremlin-Alexei Druzhinin)

Ruský prezident Vladimír Putin podpísal strategický dokument, ktorý má pripraviť pôdu pre masívnu industrializáciu ďalekého severu krajiny. Ako informoval Kremeľ, nová stratégia zahŕňa hlavné ciele, priority a úlohy Ruska, ako aj mechanizmy na implementáciu štátnej politiky v regióne

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Vladimir Putin

Plán bol podpísaný prezidentom Putinom 5. marca a nadobudol účinnosť v ten istý deň. Dokument sa vzťahuje na obdobie do roku 2035 a bol vypracovaný ruským ministerstvom pre Ďaleký východ a Arktídu.

Vláda a národná rada pre bezpečnosť plán schválili už koncom roka 2019. Podľa ministerstva nový strategický plán určuje kľúčové národné priority krajiny v Arktíde, posilňuje národnú suverenitu a územnú celistvosť, podporuje mier, stabilitu a vzájomne prospešné partnerstvá a zdôrazňuje vysokú životnú úroveň regionálneho obyvateľstva.

Ministerstvo tiež pripravuje pôdu pre hlavné využívanie prírodných zdrojov v regióne a pomáha rozvíjať severomorskú cestu. Tento plán ide ruka v ruke s niekoľkými novými zákonmi a predpismi. V ten istý deň, keď Putin podpísal arktický dokument, štátna Duma schválila novú legislatívu o daňových úľavách pre investorov v regióne. Tento zákon tak isto pochádza z dielne ministerstva pre Ďaleký východ a Arktídu.

Moskva chce využiť obrovský potenciál ropy, zemného plynu a iných prírodných zdrojov v Arktíde a nové zákony to majú dosiahnuť. Významným znížením daňového zaťaženia investorov je pomôcť rozvíjať nové významné nové ropné provincie vo vzdialených arktických vodách na celom severe od Barentsovho mora na západe po Beringovo more na východe.

S novým zákonom prichádza znížená daň z produkcie o 5% na všetky nové projekty v oblasti fosílnych palív, z čoho najmenej 50 percent licenčnej oblasti sa tiahne do pobrežných vôd. Oslobodenie od dane sa týka prvých 15 rokov výroby. Okrem toho prichádza nulová výrobná daň z ropných projektov vo východnej Arktíde vrátane oblasti, v ktorej Rosneft a jeho dcérska spoločnosť Vostok Oil plánujú vyvinúť veľký nový ropný projekt.

Zámerom zákona je tiež podporiť rozvoj nových perspektívnych priemyselných odvetví v regióne vrátane informácií v petrochemickom sektore, informuje ďalej ministerstvo Ďalekého východu a Arktída.

Ako vysvetlil podpredseda ruskej vlády Jurij Trutnev už na stretnutí v arktickej komisii v decembri 2019, všetko je v súlade s požiadavkami prezidenta Putina.

O úspešnom riešení plánu podpredseda vlády nepochyboval a vyhlásil, že vládni úradníci už odstraňujú posledné prekážky .

Politik objasnil, že je plánované, aby ročné zásielky po Severnej mori dosiahli 80 miliónov ton do roku 2025.

Podľa vysokopostaveného úradníka je potrebný nový systém daňových preferencií pre vývojárov prírodných zdrojov. Vláda odhaduje, že navrhované daňové zvýhodnenie v najbližších 15 rokoch povedú k približne 15 biliónom rubľov (216 miliárd EUR) nových investícií v ruskej Arktíde.

Rusko sa teda plnou parou vrhá do industrializácie Arktídy. Ktovie, ako sa budú páčiť tieto plány klimatickej aktivistke Grete Thunbergovej, ktorá už ohlúpla skoro celý parlament EÚ na čele s Ursulou von der Leyenovou, a to natoľko, že vyhlásili „klimatický stav núdze“.

V Rusku ale veci fungujú rozdielne ako v EÚ. Prezident Putin sa na konto Thunbergovej vyjadril že „všeobecné nadšenie z prejavu Grety Thunbergovej nezdieľa.“

Vznikla teda paradoxná situácia, že zatiaľ, čo parlament EÚ pre vlastných občanov EÚ vymýšľa nové „klimatické“ dane, Putin v ťažbe fosílnych palív dane v Rusku znižuje. Je dosť nepravdepodobné, že EÚ o plánoch Ruska nevie.

Nakoniec dopadne všetko tak, že bude EÚ na oko „klimaticky neutrálna“, ale naďalej veselo kupovať od Ruska plyn a iné fosílne palivá. Prečo by inak západné korporácie investovali miliardy do nového plynovodu Severný prúd 2?

Celý cirkus ohľadne Grety teda žiadnu zmenu neprinesie. Jediné zmena, ktorá nastane, bude tá, že občanom EÚ zostane v konečnom dôsledku menej v peňaženke. Že by tá Gretina komédia predsa len dávala nejaký zmysel?

Andrea Lopatková

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj