Berlín 13. mája 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)

Nemci po Orbánovi mieria na Babiša. Vraj si Česi takého premiéra nezaslúžia. A takú drsnú kritiku si Česko zaslúži? Pýta sa Alena Novotná

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke český premiér v demisii Andrej Babiš

Kedy ste naposledy počuli o maďarskom premiérovi Viktorovi Orbánovi? Pár týždňov už to bude. Zlý muž východnej Európy provokuje staré bruselské elity. Tie mu vyhlásili, zatiaľ len mediálne, vojnu. Dôvod? Má iný, nekompromisný postoj k migrácii a zasahovania cudzích oligarchov do štátnych záležitostí nezávislých štátov reč je o pánovi Sorosovi.

Ľudia ako končiaci šéf Európskej komisie JeanClaude Juncker, nemecká kancelárka mieriaca na odpočinok Angela Merkelová a málo populárny francúzsky prezident Emmanuel Macron sa Orbána boja. Vo voľbách do Európskeho parlamentu môže narobiť paseku.

Spoločne s talianskym ministrom vnútra Matteom Salvinim žiarivým príkladom, že zástancovia alternatívneho pohľadu na nie sú len tlčhubovia kritizujúci liberálny systém únie z opozičných lavíc a ryžujúci hlasy jednoduchými formulkami. Majú moc, majú vplyv a majú popularitu nielen u voličov vo vlastných krajinách.

preto nebezpeční. Akákoľvek zmienka o Orbánovi alebo Salvinim, napríklad tá najšpinavšia, obom pánom robí reklamu. Preto sa aspoň nemecké médiá zamerali na nový cieľ. Na českého premiéra Andreja Babiša.

Vyzerá to tak, že z Babiša chcú urobiť nového Orbána. Zlého chlapca z východnej Európy, ktorý zneužíva peniaze únie a domáca liberálna kaviareň ho nenávidí. Nie, že by na tom asi nebolo niečo pravdy. Babišovým kritikom poskytuje muníciu kauza Bocianie hniezdo. Nie je ale tak trochu úbohé, že si niektorí západní politici a ich médiá robia predvolebnú kampaň na slabšom politikovi z eurorealistickej krajiny?

Neslávne známa nemecká televízia ZDF sa vo svojej satirickej relácii Heute Show venovala českému premiérovi. A ako! Moderátor použil fotomontáž, na ktorej Babiša zobrazil ako polonahého rappera s reťazami na krku a prirovnal ho k rumunským politikom, ktorí si uďobávajú kúsky z dotácií únie. Novinár obvinil Babiša z toho, že je miliardár a premiérsky úrad len ako koníček.

V relácii zaznelo, že východoeurópske vlády, medzi ktoré moderátor priradil Česko, škodia vlastným občanom. Inými slovami Babiš škodí Čechom. To bola pekná munícia pre pondelkovú niekoľkotisícovú demonštráciu liberálnej kaviarne proti politike vlády a Andrejovi Babišovi, ktorá prebehla na pražskom Staromestskom námestí.

Radi by sme zdôraznili, že Andrej Babiš nie je svätec. A je ním snáď Kalousek alebo Pospíšil? Babišovi ani nesedí prevlek českého Donalda Trumpa. červená čiapka s nápisom Silné Česko nie je šik. To ale zahraničným médiám nedáva oprávnenie, aby do českého premiéra šila a robila tým kampaň svojim politikom.

Popiera snáď Babiš demokratické hodnoty v Česku? Je Babiš diktátor s rukami od krvi? Možno taký dojem západná tlač. Podľa Indexu demokracia liberálneho magazínu The Economist je na tom Česko z tohto hľadiska lepšie ako kolíska demokracie Grécko.

K českým politikom nech sa vyslovujú českí voliči. aspoň podľa najčerstvejších prieskumov majú jasno. Voľby, tie do Poslaneckej snemovne aj Európskeho parlamentu, s prehľadom vyhráva Babišovo hnutie ANO. Sám premiér vedie rebríček popularity parlamentných politikov.

Ono to tiež môže vyzerať ako pomsta za to, že Česko ťahalo za jeden povraz s Maďarskom a ďalšími štátmi, ktoré rozhodne odmietli podsúvaný plán na povinné prerozdeľovanie utečencov podľa kvót.

Skoro by som si myslela, že nemecká tlač tým chce pánovi premiérovi nahrať nejaké politické body. Vie veľmi dobre, že europoslanci ANO budú v klube Aliancie liberálov a demokratov za Európu (ALDE), teda najviac eurohujerskom a probruselskom klube, a tak je pre Brusel príjemné, aby si časť českých voličov myslela, že ANO je vlastenecká strana, tak ako sa teraz pán premiér v Čechách tvárí, a dala mu hlasy namiesto skutočných protibruselkých vlasteneckých strán, ako je napríklad Česká Suverenita. Proste doma sa vlk nažerie a Brusel zostane celý,naopak hovorí pre Sputnik Jana Volfová, predsedníčka strany Česká Suverenita a skôr vplyvná poslankyňa ČSSD.

Známa politička si myslí, že sa na Západe naozaj boja štátov Vyšehradskej štvorky. A majú prečo!

Áno, nemecká korektná tlač sa bojí Vyšehradu a boja sa oprávnene. Ľudia v týchto krajinách už nechcú jesť druhoradé potraviny a pomáhať tak poľnohospodárstvu Francúzska. Nechcú vyrábať elektrinu a lacno jej predávať na Západ a sami ju doma draho platiť. Nechcú stále počúvať diktát Bruselu, teda Nemecka a Francúzska, preto budú voliť inak ako politicky korektní voliči Nemecka. A to je veľmi dobré. Nemecko sa bojí, že stratí svoj vplyv v Európskom parlamente a tým sa zhorší jeho ekonomická situácia. Chcelo by naďalej diktovať to, čo sa hodí jemu a vie, že to tak po európskych voľbách už nemusí byť,” hovorí predsedníčka strany Česká Suverenita.


Zdroj