Jarná migrácia žiab sa už začala, pomáhajú im ochranári

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Bratislava 2. marca 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)

S príchodom teplejšieho počasia sa už opäť začala jarná migrácia žiab, ktoré od marca do apríla prekonávajú niekedy aj niekoľkokilometrovú cestu z lesov k vode, kde nakladú vajíčka. Už tradične im pri tom pomáhajú dobrovoľníci, aby neskončili pod kolesami áut

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Aj tento rok zamestnanci Správ Chránených krajinných oblastí Záhorie a Malé Karpaty vybudovali zábrany pri frekventovanej ceste z Hradišta pod Vrátnom do Brezovej pod Bradlom. V minulosti na tomto úseku dochádzalo k úhynom stoviek žiab a mlokov práve počas ich jarnej migrácie. Ochranári preto plánujú vybudovať na tomto úseku v blízkej budúcnosti žabochod. Tento rok hneď v prvých dňoch jarnej migrácie už zachránili 130 mlokov bodkovaných a 160 skokanov štíhlych, ktoré preniesli do neďalekej mokrade.

Pre väčšinu obojživelníkov je charakteristická takzvaná vernosť k miestu, kde sa vyvinuli z vajíčka. Sú schopné rozmnožovať sa iba na týchto miestach. V prípade premiestnenia na inú lokalitu môžu stratiť schopnosť rozmnožovania, či dokonca zahynúť. Typickým predstaviteľom je ropucha obyčajná, ktorá je najčastejšou obeťou kolízií počas migračných ťahov. No častými obeťami sú aj ďalšie druhy ako ropucha zelená, rosnička zelená, skokan hnedý či mlok obyčajný.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj