Tokio 2. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Koji Sasahara)

Japonský premiér Šinzó Abe sa tento mesiac stretne s najvyšším iránskym vodcom ajatolláhom Alím Chameneím, pričom Tokio dúfa, že sa mu podarí robiť sprostredkovateľa medzi Teheránom a Washingtonom. Píše o tom japonský denník Mainiči šimbun, z ktorého cituje agentúra AFP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke japonský premiér Šinzo Abe

V súčasnom období, keď rastie napätie medzi Iránom a kľúčovým spojencom Japonska Spojenými štátmi, sa Abe údajne ponúkol, že bude robiť medzi oboma krajinami sprostredkovateľa a zvažuje štátnu návštevu Iránu, píšu japonské noviny.

Plánovaná schôdzka predsedu japonskej vlády s vplyvným iránskym predstaviteľom Chameneím bude – ak sa uskutoční – doposiaľ vôbec prvým stretnutím japonského premiéra a najvyššieho predstaviteľa Iránu podobného charakteru, zdôrazňujú noviny Mainiči šimbun.

Americký prezident Donald Trump minulý mesiac na oficiálnej návšteve Tokia vyhlásil, že on sám zostáva rokovaniam s Teheránom otvorený, čo znamená, že Abeho sprostredkovateľskému plánu dá pravdepodobne zelenú, analyzuje japonský denník.

Šinzó Abe sa počas návštevy Iránu v dňoch 12.-14. júna ešte pred Chameneím stretne aj s iránskym prezidentom Hasanom Rúháním, dodáva Mainiči šimbun s odvolaním sa na nemenované vládne zdroje.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj