Londýn 10. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Kirsty Wigglesworth)

Britskú premiérku Theresu Mayovú povzbudil vo štvrtok jej japonský kolega Šinzó Abe, keď vyjadril “úplnú podporu” jej dohode o brexite, ktorú vyrokovala s Európskou úniou

Na snímke britská premiérka Theresa Mayová (vľavo) víta svojho japonského partnera Šinzóa Abeho

Abe na návšteve Londýna pochválil Mayovej “silnú vôľu a tvrdú prácu” pri presadzovaní dohody v britskom parlamente, kde čelí dôraznému odporu.

Premiér dodal, že Japonsko chce medzi oboma krajinami “silné partnerstvo” v obchode a investíciách.

“Japonsko je pevne odhodlané ďalej rozvíjať toto silné partnerstvo so Spojeným kráľovstvom, viac investovať vo vašej krajine a tešiť sa spolu so Spojeným kráľovstvom z ďalšieho ekonomického rastu,” vyhlásil Abe na spoločnej tlačovej konferencii po rozhovoroch s Mayovou v Londýne.

“Práve preto naozaj dúfame, že Británia sa vyhne brexitu bez dohody, a to je vlastne želanie celého sveta,” dodal podľa tlačovej agentúry DPA.

Abeho podpora môže Mayovej pomôcť, keď sa bude snažiť presvedčiť britských zákonodarcov, aby v rozhodujúcom hlasovaní na budúci utorok 15. januára odsúhlasili jej dohodu o vystúpení Británie z EÚ.

Mayová po boku Abeho znovu vyzvala zákonodarcov, aby podporili túto dohodu v parlamente, kde sa proti nej stavia väčšina opozičných zákonodarcov a tiež niektorí zákonodarcovia z jej Konzervatívnej strany orientovaní na EÚ alebo na brexit.

“Jedinou cestou, ako sa vyhnúť odchodu bez dohody je súhlasiť s dohodou,… ktorú EÚ jasne pokladá za jedinú,” povedala Mayová.

Premiérka prisľúbila, že po vystúpení Británie z EÚ zabezpečí dohody o voľnom obchode s hlavnými ekonomikami mimo Únie, ako sú Japonsko, Spojené štáty, Čína a India.

Ešte pred štvrtkovými rozhovormi s Abem Mayová vyhlásila, že Británia a Japonsko sú “prirodzenými partnermi”, ktorí stoja pred podobnými výzvami a príležitosťami.

Povedala, že Británia chce po odchode z EÚ 29. marca “vytvoriť nové, dynamické partnerstvo” s Japonskom, pričom to očakáva aj od zvyšku sveta.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj