Japonský cisár Akihito a cisárovná Mičiko oslavujú 60. výročie svojho sobáša

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Tokio 10. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Luong Thai Linh)

Japonský cisár Akihito a cisárovná Mičiko oslávili v stredu diamantové výročie svojho sobáša, ktorý sa konal pred 60 rokmi a pomohol zmodernizovať monarchiu, informuje tlačová agentúra Reuters

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke japonský cisár Akihito a cisárovná Mičiko

Akihito (85) koncom apríla abdikuje a na chryzantémovom tróne ho nahradí jeho syn, korunný princ Naruhito. “Šesťdesiat žiarivých rokov vzájomnej podpory,” napísal denník Nikkei šimbun. Akihito spoznal svoju budúcu manželku v roku 1957 na tenisovom kurte. Mičiko sa stala prvou cisárskou manželkou neurodzeného pôvodu.

Akihito často vyjadroval svojej manželke vďačnosť a pri príležitosti 50. výročia ich svadby pripustil, že sa nie vždy správal “dostatočne ohľaduplne”. Mičiko sa často sťažovala na “smútok a strach”. “Život korunnej princeznej a neskôr cisárovnej nebol ani náhodou ľahký,” zdôverila sa Mičiko pred svojimi 84. narodeninami vlani v októbri.

Japonsko začiatkom apríla zverejnilo názov novej cisárskej éry, ktorá sa začne v máji, keď Akihito abdikuje. Nová éra sa bude volať Reiwa, čo znamená “poriadok a harmónia”. Pôjde o prvú abdikáciu japonského cisára za uplynulých 200 rokov.

Akihito naznačil túžbu odstúpiť v roku 2016 a ako dôvod svojho rozhodnutia uviedol obavy, že mu vysoký vek bude brániť pri plnení oficiálnych povinností. Akihitova éra – Heisei – sa začala jeho nástupom na trón v roku 1989.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj