Tokio 21. augusta 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

Japonská vláda zvažuje možnosť vypustenia kozmických družíc, ktoré budú schopné zničiť v prípade nutnosti vojenské družice iných krajín. Píše o tom pondelkové vydanie denníka Yomiuri s odkazom na zdroj v japonskej vláde

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Vypustenie týchto prístrojov môže začať podľa denníka už v druhom polroku 2020.

Táto iniciatíva vznikla kvôli rastúcej hrozbe vojenskej konfrontácie v kozmickom priestore, pretože Rusko a Čína tieto zbrane už vyvíjajú, píše Yomiuri.

Denník informuje, že japonskí vedci pracujú dnes na technológiách, ktoré dokážu vyradiť z prevádzky elektroniku iných družíc a ochrániť vlastné kozmické prístroje pred podobnými útokmi.

Predtým informovali o tom, že Roskosmos patentoval projekt “samovražednej družice,” ktorá sa dokáže sama rozpadnúť vo vesmíre.

Prihlášku na patent podala štátna korporácia v roku 2017. Uvádza sa v nej, že povel na sebazničenie majú odvysielať z krajiny v prípade ukončenia použitia družice alebo jej vyradenie z prevádzky.

Družica sa má “vypariť” pôsobením faktorov kozmického priestoru, predovšetkým ide o ohriatie. Autori preto navrhujú vyrábať súčasti takýchto prístrojov z materiálov, ktoré majú vlastnosť sublimácie (prechodu pri ohrievaní z tuhého do plynného stavu mimo tekutú fázu).

Navrhujú, napríklad pokrývať rozkladateľný materiál družíc zvláštnou ochrannou vrstvou, ktorá sa potom odstráni, alebo vykonávať automatické ohrievanie družice na teplotu tavenia jej súčastí. Vynález má za cieľ skrátiť dobu existencie prístroja na obežnej dráhe.

Pred niekoľkými dňami štátna korporácia Roskosmos si dala patentovať spôsob maskovania vesmírnych prístrojov optickými prostriedkami. Informácia o patente je v databáze Federálnej služby intelektuálneho vlastníctva.

“Vynález patrí do kategórie spôsobov maskovanie a môže sa používať na zníženie viditeľnosti vesmírneho prístroja vo viditeľnom pásme spektra,” uvádza sa v opise vynálezu.

Navrhuje pokrývať družice špeciálnym vzdušným bublinatým povlakom, ktorý rozptyľuje svetlo. Tak sa znižuje viditeľnosť objektu pri pozorovaní zo Zeme desať a viac násobne vďaka  rozptyľovaniu svetla odrazeného bublinami.

Predpokladá sa maskovať vesmírne prístroje na obežných dráhach 10 až 20 tisíc kilometrov vysoko, kde sú rádiolokačné prostriedky málo efektívne, a preto sa k pozorovaniu používajú optické prostriedky.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj