Tokio 11. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/dpa-Clemens Bilan)

Japonsko si v pondelok pripomína ôsme výročie silného zemetrasenia a mohutných prívalových vĺn cunami, ktoré zasiahli severovýchodnú časť krajiny. Zahynulo pri tom alebo stále je nezvestných približne 19.000 ľudí

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Táto prírodná katastrofa mala za následok najzávažnejšiu jadrovú haváriu v dejinách Japonska a najhoršiu vo svete od katastrofy v Černobyle z roku 1986.

Pamiatku obetí ničivého zemetrasenia si v Japonsku uctili minútou ticha, ktorá sa začala o 14.46 h miestneho času (06.46 h SEČ), teda presne v čase, keď oblasť prefektúry Fukušima 11. marca 2011 zasiahlo ničivé zemetrasenie, informovala agentúra DPA.

Zemetrasenie s magnitúdou 9,0 a vlny cunami napáchali obrovské materiálne škody. Na pobreží provincie Fukušima vlna cunami s výškou 14 metrov poškodila dve jadrové elektrárne. Vlna mala dvojnásobnú výšku, než s akou sa rátalo pri ich výstavbe.

Celkovo najviac postihnutými boli pobrežné oblasti v prefektúrach Iwate, Mijagi a Fukušima. Zemetrasenie otriasalo niekoľko minút aj budovami v hlavnom meste Tokio, ležiacom takmer 400 kilometrov južne od epicentra.

Jadrová elektráreň Fukušima I mala po prírodnej katastrofe poškodené tri zo svojich šiestich reaktorov. Vzhľadom na obavy z úniku rádioaktívnych materiálov a riziko kontaminácie svoje domovy v okolitej oblasti vtedy opustili stovky tisíc ľudí.

Japonské úrady pred dvoma rokmi zrušili príkazy na evakuáciu, ktoré sa týkali mnohých miest nachádzajúcich sa v blízkosti poškodenej jadrovej elektrárne. Argumentovali, že práce na dekontaminácii oblasti sa skončili.

Mnoho evakuovaných obyvateľov, najmä ženy a deti, sa však do bývalého zamoreného územia stále nechcú vrátiť. Kritici totiž uvádzajú, že čistenie nebolo dostatočne efektívne.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj