Tokio 24. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/dapd-Clemens Bilan)

Japonsko podpísalo s americkým ministerstvom obrany memorandum o zintenzívnení spolupráce pri získavaní pozostatkov osôb zabitých v druhej svetovej vojne. Na základe tejto iniciatívy si budú Pentagón a japonský rezort zdravotníctva vymieňať informácie v oblastiach, ako je technológia analýzy DNA, informoval v piatok denník Mainiči šimbun

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Japonsko dúfa, že spoluprácou s Úradom amerického ministerstva obrany pre výskum vojnových zajatcov a nezvestných (DPAA), ktorý sa zaoberá pátraním po ostatkoch osôb vo vojnových zónach, sa mu podarí získať ostatky množstva dosiaľ nezvestných osôb padlých počas vojny v tichomorskom regióne.

Na základe nového projektu si budú Tokio a Washington vymieňať tiež údaje o pohrebných lokalitách. Japonské ministerstvo zdravotníctva analyzuje dokumenty, akými sú bojové správy uchovávané v archívoch bývalých nepriateľských krajín. Keďže niektoré sú tajné, ministerstvo požiada DPAA o ich sprístupnenie.

V druhej svetovej vojne bolo zabitých celkovo 3,1 milióna Japoncov. Z nich 2,4 milióna zomrelo na Okinawe, Iwódžime a v iných oblastiach. Pozostatky 1,2 milióna ľudí stále nie sú vypátrané.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj