Ján Kubiš sa stal novým osobitným koordinátorom OSN pre Libanon

New York 9. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Generálny tajomník OSN António Guterres vymenoval slovenského diplomata Jána Kubiša za nového osobitného koordinátora OSN pre Libanon. Informovala o tom v stredu tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie Organizácie Spojených národov

Na snímke Ján Kubiš

Kubiš, bývalý minister zahraničných vecí Slovenskej republiky, v minulosti viedol misie OSN v Iraku a Afganistane. Úrad osobitného koordinátora OSN pre Libanon prevezme po Pernille Dahlerovej Kardelovej z Dánska, ktorá bola do tejto funkcie dočasne dosadená v novembri 2017.

Vymenovanie prichádza v čase zvýšeného napätia medzi Izraelom a Libanonom, kde OSN rozmiestnila svoje mierové sily, ktoré kontrolujú hranicu medzi oboma štátmi. Izraelská armáda v decembri spustila operáciu na zničenie tunelov vyhĺbených militantmi hnutia Hizballáh, ktoré vedú do Izraela.

Kubiš (66) pôsobil ako vyslanec OSN v Iraku od roku 2015 do decembra 2018 a v rokoch 2011-2015 viedol misiu OSN v Afganistane. Šéfom slovenskej diplomacie bol od júla 2006 do januára 2009 v prvej vláde Roberta Fica.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj