Rimbo 13. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Pontus Lundahl/TT News agency)

Jemenský minister zahraničných vecí Chálid Jamání uviedol vo štvrtok, že dohoda o stiahnutí armády z prístavu Hudajda zostáva “hypotetická”, pokým sa nestiahnu povstalci

Na snímke Chálid Jamání

Na základe dohody, o ktorej strany bojujúce v Jemene rokovali pod záštitou OSN vo švédskom meste Rimbo, dôjde k stiahnutiu jemenských vládnych síl, ako aj síl povstalcov nazývaných húsíovia z tohto strategicky dôležitého prístavného mesta.

Jamání povedal novinárom, že dohoda o prímerí a stiahnutí z Hudajdy bude “hypotetická”, až kým sa nenaplní. “Predpokladáme, že druhá strana sa stiahne,” uviedol.

Podľa osobitného vyslanca OSN Martina Griffithsa by malo dôjsť k stiahnutiu ozbrojených síl z Hudajdy v priebehu “niekoľkých dní”.

Mierové rozhovory medzi oboma bojujúcimi stranami otvorila minulý štvrtok švédska ministerka zahraničných vecí Margot Wallströmová. Cieľom rokovaní pod záštitou OSN malo byť ukončenie občianskej vojny v Jemene, ktorá spôsobila rozsiahlu humanitárnu krízu.

Vo štvrtok, v siedmy a záverečný deň rokovaní, si Jamání a hlavný vyjednávač povstalcov Muhammad Abdulsalám podali ruky za hlasného aplauzu prítomných, avšak niektoré záležitostí zostávajú nevyriešené a nové kolo rozhovorov sa uskutoční koncom januára, uviedol podľa agentúry AFP generálny tajomník OSN António Guterres, ktorý o dohode medzi oboma stranami informoval.

Guterres minulý týždeň vyzval jemenskú vládu i povstalcov, aby zastavili násilie v okolí prístavného mesta Hudajda, cez ktoré prúdi do Jemenu 90 percent potravinovej a tri štvrtiny humanitárnej pomoci. OSN varovala, že humanitárnu pomoc bude v krajine v roku 2019 potrebovať až 75 percent populácie.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj