Bojnice 5. marca 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)

Transformácia regiónu hornej Nitry z uhoľného na iný druh priemyslu si vyžaduje dialóg. Uviedol to v stredu po okrúhlom stole k tejto problematike v Bojniciach predseda Poradnej komisie pre industriálne zmeny (CCIM) v rámci Európskej hospodárskeho a sociálneho výboru Európskej únie Jacques Glorieux s tým, že termín transformácie regiónu do konca roka 2023 považuje za krátky

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

„Dialóg je pre región ako taký veľmi dôležitý a je základným kameňom pre každý región. Je potrebné, aby sa aktéri transformácie v regióne rozprávali a navzájom počúvali, aby hovorili o tých istých veciach v tom istom čase,“ uviedol ďalej Glorieux.

Transformáciou prešlo podľa neho i Holandsko, ktoré stoplo ťažbu uhlia v roku 1960 a pri procese nedošlo k žiadnym rozporom či vzburám, keďže to bolo dobre organizované.

„Uhlie bolo dôležitým hráčom pre rozvoj priemyslu a energiu v Európe, preto s tým musíme počítať. Uhlie nie je možné zachrániť, treba ho transformovať na niečo iné v sociálnych, ekonomických a lokálnych súvislostiach, aby transformácia priniesla regiónu úžitok,“ ozrejmil.

Predseda poradného výboru označil termín transformácie hornej Nitry do konca roku 2023 za veľmi krátky. „Musia sa preto vyriešiť niektoré veľmi naliehavé otázky a problémy,“ podotkol.

Poradný výbor pre industriálne zmeny navštevuje viacero regiónov, ktoré prechádzajú transformáciou, aby sa zoznámil s miestnymi aktérmi a lokálnymi problémami. „Sme pripravení na to, aby sme v budúcnosti spolupracovali s regiónmi a urobíme všetko, čo najlepšie vieme, aby sme dopomohli k ich transformácii,“ skonštatoval predseda poradného výboru.

Tzv. všeobecný hospodársky záujem pri ťažbe domáceho uhlia skončí v roku 2023, rozhodla o tom vláda SR ešte koncom roka 2018. Podporou pre transformáciu regiónu majú byť vybrané projektové zámery, ktoré predložili podnikatelia či samosprávy v rámci akčného plánu. Prerodu hornej Nitry sa týka i otázka dopravnej dostupnosti, zabezpečenie elektrickej energie, budúceho zdroja vykurovania miest v nadväznosti na Elektráreň Nováky či národný projekt rekvalifikácií. V rámci Fondu spravodlivej transformácie Európskej komisie by malo do regiónu prísť viac ako pol miliardy eur.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj