Tel Aviv 26. januára 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Gali Tibbon)

Portál politexpert prináša komentár ruského vojenského odborníka Alexeja Leonkova ohľadne izraelskej masívnej mobilizácie (rozkaz č. 8). Podľa izraelských expertov sa situácia okolo Izraela vyostruje. Dňa 21.1.2019 izraelská armáda ostreľovala z územia Libanonu sýrske letisko v Damasku a ďalšie sýrske ciele (išlo o iránske základne, sklady a vojenské výcvikové priestory), teraz sa obáva sýrskej odvety

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Benjamin Netanyahu

Z územia Libanonu ostreľujú Izraelci sýrske ciele, pretože vedia že sýrska PVO nebude útočiť na izraelské vojenské lietadlá vo vzdušnom priestore cudzích štátov. Viacerí experti si však položili otázku, či Irán a Sýria ponechá izraelské aktivity bez odpovede. Sýrska a iránska odpoveď prišla v posledných hodinách oblasti Golanských výšin, kde neznáme skupiny zaútočili na izraelských vojakov. Izraelci sa bránili paľbou, informácie o stratách nie sú známe.

Útok v oblasti Golanských výšin priviedol Izrael k mohutnej mobilizácii. Do služby izraelskej armády povolali desaťtisíce záložníkov, izraelská mobilizácia svedčí nielen o tom, že Izrael sa obáva útoku na svoje územie, ale aj o tom, že Netanjahu sa vážne pripravuje na aprílové voľby v Izraeli a možno sa bude snažiť (podľa Porošenkovho vzoru na Ukrajine) vďaka výnimočnému stavu predĺžiť svoju politickú existenciu. Časť expertov už hovorí aj o tom, že vyostrenie situácie na Blízkom východe má zabrániť Trumpovi v sťahovaní amerických vojsk zo Sýrie.

Nasadenie veľkého počtu rezervistov znamená značné finančné zaťaženie. Finančného zaťaženia sa ale Izrael veľmi neobáva, budú musieť predsa povinne pomáhať USA, partneri na Západe a i. Netanjahu sa však obáva strát na izraelských životoch, ktoré môžu znamenať jeho politický koniec. Záložníci majú plátať bezpečnostné diery na izraelskej hranici a takisto majú pomáhať udržať bezpečnostnú situáciu na Izraelom okupovaných územiach Palestíny.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj